Paslanmaz Saç Nedir ? Paslanmaz Saç Çeşitleri Nelerdir ?

Paslanmaz Saç Nedir ?

Parlak görüntüsü ve uzun kullanım ömrü ile birçok farklı sektörde yoğun olarak kullanılan paslanmaz saç, dekoratif olarak da tercih ediliyor. İlk üretim aşamasında mat bir yüzeye sahip olan paslanmaz saçlar, çeşitli müdahaleler ile parlak bir görünüm kazanıyor. Bu aşamadan sonra kullanım alanları, oldukça genişliyor.

paslanmaz-çelik-nedir

Paslanmaz saçların, mimari ve mutfak alanlarında kullanılmasının parlak ve paslanmaz özelliğe sahip olmasıdır, Herhangi bir darbe aldığında ya da deforme meydana geldiğinde, kendi kendini onarabilme özelliğine sahiptir. Onarabilme özelliğine sahip olması, maliyet açısından minimum masraf ile kullanım imkânı sunmaktadır.

Hayatımızın her noktasında kullandığımız ve uzun ömürlü kullanımı ile ekonomik açıdan kâr ettiren paslanmaz saçlara, isterseniz biraz daha yakından bakalım.

Paslanmaz Saçların Kullanım Alanları Nelerdir ?

paslanmaz-saç-özellikleri

Paslanmaz çeliklerde olduğu gibi bu ürünler de farklı alanlara hitap edebilmektedir. Özellikle su ile temasın yüksek olduğu yerler, korozyon istenmeyen ama estetik bir sonuç beklenen alanlar için idealdir. Yaşam alanlarımız ve fayda sağlayan birçok ürünün temelinde paslanmaz saç kullanılmaktadır. Mutfağınız bu tip ürünlere rastlayacağınız en yakın yerler olarak bilinmektedir.

Hayatımızı kolaylaştıran, temiz ve özel sonuçlar sağlayan bu ürünler farklı çelik alaşımlar olarak karşımıza çıkar. Tıpkı paslanmaz çelik borular gibi bu ürünler de benzersiz sonuçları sayesinde yapısal ve sanayi sektöründe de tercih edilmektedirler. En sık kullanılan alanlardan birisi otomotivdir. Bunun yanı sıra hijyen gerektiren kimya ve gıda sektörleri bu ürünlerden oluşan teçhizatı sürekli talep etmektedir.

Yüksek sıcaklığa ve mukavemete dayanıklı olduğu için; mutfak, otomotiv, gıda, tıp endüstrisi ve evyelerde sıklıkla kullanılır. Birden fazla çeşidi ve özelliği bulunan paslanmaz çeliğin buna göre kullanım alanları da değişebilir. Başlıca kullanılan farklı alanlar;

 • Petro-kimya
 • Depolama tankları
 • Fırın yapımı
 • Fotoğraf sanayisi
 • Egzoz boruları
 • Çamaşır makineleri

Saydığımız her bir kategori için, kullanılan çelik türünün farklı olduğunu unutmamak gerekir. Paslanmaz saçların bu kadar farklı alanda kullanılmasının en büyük sebepleri; sağlam, hijyenik ve uzun ömürlü olmasıdır.

Paslanmaz Saç Korozyon Dayanıklılığı

Günlük yaşantıyı kolaylaştırmasıyla bilinen paslanmaz çelik saclar, oldukça uzun bir süre korozyon dayanımı gösterir. Korozyon dayanıklılığı açısından göstermiş olduğu üstün performans ile bilinen paslanmaz sac bu sebeple son derece kaliteli bir yapıya sahiptir. Korozyon dayanımı yüksek olduğundan dolayı, paslanmaz saclar için su temasına karşı dayanıklı olduğunu söylemek mümkündür. Su temas eden saclar, çoğu zaman kararma ya da paslanma gösterebilmektedir. Paslanmaz çelik sac olduğundan dolayı, ürünlerin su ile teması sonucu herhangi bir kararma ya da paslanma belirtisi söz konusu olmaz. Bu dayanıklılığın en önemli sebebi, korozyon dayanımının yıllar içinde korunmuş olması olarak ifade edilebilir. Paslanmaz sac seçenekleri, bünyesinde barındırdığı karbon elementi sayesinde yüksek ısıya da dayanıklılık gösterebilir. Aynı zamanda bu element sayesinde, şekil alabilme özelliğine sahip olur. Paslanmaz çelik sacın en önemli avantajlarından biri, çeşitli korozif ortamlarına karşı göstermiş olduğu yüksek dirençli performanstır. Paslanmaz çelik saca korozyon direncini vermeyi başaran en önemli element krom olarak ifade edilir. Metal yüzey etrafında kendi kendini iyileştirebilen bir tabaka oluşturmayı başaran krom, bu sayede paslanmaz çelik sacın dış ortamlardan etkilenme ihtimalini ortadan kaldırır. Nikel gibi elementler de tıpkı krom gibi, paslanmaz çelik sacın korozyon direncine sahip olmasına yardımcı olur.

paslanmazsaçkorozyondayanıklılığı

Paslanmaz Saç Özellikleri Nelerdir ?

paslanmaz-saç-kullanımı

 • Yüksek sıcaklığa karşı dayanıklıdır
 • Kendi kendini onarır ve maliyetleri düşürür
 • Uzun ömürlü kullanım sağlayarak tasarruf sağlar
 • Hijyeniktir, bu sebeple gıda endüstrisinde ve tıpta kullanılır
 • Yüksek mukavemete karşı dayanıklıdır
 • Parlak görünümüyle mimari yapılarda kullanılır
 • Oksidasyona karşı dayanıklıdır

Paslanmaz saçların çeşitli kalite boyutları ve dahil oldukları alaşım grupları vardır. Bu gruplar; 304,304L,316,316 L,316 Tİ,309,310,310 S,321,309 S,430 ve 201,202 olarak bilinir. Her bir kod grubuna dahil olan paslanmaz saç, kullanım ihtiyaçlarına göre farklı özellikler taşır. Bu noktada ihtiyaçların iyi bir şekilde belirlenip, en uygun paslanmaz saç alaşımının seçilmesi gerekir. Aksi takdirde, kullanım amaçlarımız ile uyuşmayan paslanmaz saç modeli zamanla zarar görebilir ya da özetleyecek olursak, paslanabilir.

paslanmaz-çelik-saç

İlginizi Çekebilir: Paslanmaz Dirsek Nedir ?

Paslanmaz Sac Ölçüleri

Paslanmaz sacın ağırlık ve ebatları birbirinden farklılık göstermektedir ve ihtiyaçlarınıza göre farklı seçenekleri tercih etmeniz faydalı olacaktır. Paslanmaz sac levhanın ağırlık seçenekleri şu şekilde sıralanabilir; 0,4 mm, 0,5 mm, 0,6 mm, 0,8 mm, 1 mm, 1,2 mm, 1,5 mm, 2 mm, 2,5 mm, 3 mm, 4 mm, 5 mm, 6 mm, 8 mm ve 10 mm.

Paslanmaz sacın ebatlarını (en x boy; mm) ise şu şekilde sıralamak mümkündür; 1000 x 2000 mm, 1250 x 2500 mm, 1500 x 3000 mm, 1500 x 6000 mm, 2000 x 4000 mm ve 2000 x 6000 mm’dir.

Piyasada yoğun olarak kullanılan, bazı paslanmaz çelik, alaşım gruplarına daha yakından bakalım.

Paslanmaz Saç Çeşitleri

Pürüzsüz yapısı nedeni ile özellikle estetik gerektiren ortamlarda bu tip ürünler tercih edilir. Asansörler, bina dış cepheleri, mutfak araç ve gereçleri gibi işlevsel ve estetik kaygısı olan alanlarda kullanılmaktadırlar. Genel olarak paslanmaz saç üretimi levhalar halinde olduğundan, işlenmesi, ekstra bir işleme tabi olmadan kullanımı mümkün olan ürünlerdir.

Parçalar ve levhalar halinde yarı mamul olarak temin edilerek, istenilen şekilde kullanılabilir. Yüzey kalitesi nedeni ile boya ya da farklı bir koruma işlemi gerektirmez. İstenmesi durumunda parlak olmayıp, mat olarak da üretilebilmektedirler. Bu sayede dekorasyon alanında da değişik seçenekleri ile yerlerini alırlar. Sayısız özellikleri ile geri dönüşümü de kolay olması nedeni ile tercih nedenidirler

İlginizi Çekebilir: Paslanmaz Flanş Nedir? Paslanmaz Flanş Çeşitleri

304 Kalite Grubu Paslanmaz Saç 

 • Paslanmaz saçlar arasında en yaygın olarak kullanılan gruptur.
 • Suya karşı dayanıklı olup, mat bir görünüme sahiptir.
 • İçeriğinde %18 krom ve %8 nikel bulunur.
 • 700-800 dereceye kadar olan sıcaklıklara dayanabilme özelliği mevcuttur.
 • Çoğunlukla kullanım alanları; endüstriyel işletmeler, mutfaklar, asansör kabinlerinin yapımı, inşaat sektörü ve petro-kimya alanlarında görülür. Hijyeniktir, temizlenmesi çok kolaydır. Bir hayli dayanıklı olan bu grup, uzun kullanım süresi ile kârlıdır.

316 Kalite Grubu Paslanmaz Saç

 • Korozyon direnci oldukça yüksektir
 • 304 grubuna göre çok daha dayanıklıdır
 • İçeriğinde %16 krom %10 nikel ve ilave olarak %2 molib bulunur
 • Genelde kimya ve gıda sanayinde kullanılır
 • Çekme kuvveti oldukça yüksektir
 • Manyetik özelliği bulunmaz

Her iki grupta, günümüzde farklı sektörlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Her sektör kendi  ihtiyacına göre paslanmaz çelik gruplarından yararlanabilir. Doğru tercihler ile maliyetler düşürülerek, işletmelerin uzun dönemde zarar etmesi engellenebilir.

310 Kalite Grubu Paslanmaz Saç

Paslanmaz çelik saclar, birbirinden farklı çeşitli kalite gruplarına ve standartlarına sahiptir. Bu kalite kodlarından biri de 310 kalite olarak ifade edilir. 310 kalite paslanmaz sac paslanmaz çelikler arasında ısıya ve yüksek sıcaklığa en çok dayanıklılık gösteren malzemeler arasında yer alır. Bu sebeple, 310 kalite paslanmaz çelik sac için yüksek ısıya dayanıklı olduğunu söylemek mümkündür. Aynı zamanda 310 kalite bir paslanmaz çelik sac, düşük karbonlu olarak da adlandırılmaktadır. 310 kaliteye sahip olan bir paslanmaz sacın içinde yer alan krom ve nikel elementleri, bu malzemenin güçlü bir paslanma direncine sahip olmasını sağlamaktadır. Sürekli kullanımda bile oldukça yüksek sıcaklıklara karşı direnç gösterebilen 310 kalite paslanmaz saclar, içerdiği yüksek karbon sayesinde uzun ömürlüdür.

202 Paslanmaz Sac

%1 – %2 oranında bakır, %14 – %16 krom ve %4 – %4,5 arasında da nikel içeren 202 paslanmaz saclar özellikle Amerika’da sıklıkla tercih edilen ürünlerdir. Korozyon direnci çok yüksek olmadığı için genellikle endüstriyel mutfak ve mobilyalarda kullanımı tercih edilir. 200 serisindeki paslanmaz sacların manyetik özelliği bulunmamaktadır.

202 paslanmaz sac almak isteyenler, bu ürünün kullanım alanlarına dikkat etmeli ve buna göre bir tercih yapmalıdırlar.

316L Paslanmaz Sac

1.40404 olarak da anılan 316L paslanmaz sac, korozyon direnci ve kaynak yapılabilme özelliği çok yüksektir. 316L’deki L ‘’low carbon’’ düşük karbon anlamına gelir. Sactaki karbon oranı %0.03’ten daha düşüktür.

316L paslanmaz sacın en yaygın kullanım alanları gıda endüstrisi, kimya ve petrokimya endüstrisi ve boya endüstrisidir. Kaynak yapılabilme özelliğinin yüksek olması sebebiyle 316L paslanmaz saclar, gaz eritme kaynağı dışında diğer kaynak tekniklerinde güvenle kullanılabilmektedir.

316L, 316 paslanmaz sacdan daha az karbon içerdiği için dövülebilirlik özelliği daha yüksektir. Bu sebeple bu saclar dövüldüğünde kırılma veya hasar alma ihtimalinin dah düşük olduğunu fark edebilirsiniz.

316L paslanmaz sac piyasada genellikle sıcak ve soğuk haddelenmiş olarak kullanılır. Bu ürüb boru, saç, şerit, levha veya profil olarak karşımıza çıkabilir.

304L Paslanmaz Sac

304’e alternatif olarak piyasaya sürülen 304L paslanmaz sac, low carbon olması sebebiyle paslanmaz oluşuyla öne çıkar. Korozyona karşı direnci ve kolay işlenebilir oluşuyla endüstri ve sanayide çok yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Bunun yanı sıra 304L paslanmaz sac, kimya endüstrisi, sabun sanayisi, petrol endüstrisi ve kağıt sanayinde de kendine yer edinmiştir.

304L  EN standartlarına göre kodlandığında 1.4307 paslanmaz kodunu alır. Bu paslanmaz sacın hem korozyona karşı dirençli olması hem de mıknatıslanmayan bir yapıya sahip olması onu, diğer paslanmaz sacların önüne çıkarır.

310kalitegrubupaslanmazsaç

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Sizlere bu yazımızda, paslanmaz saçların özelliklerinden, kullanım alanlarından ve paslanmaz saç çeşitlerinden bahsettik. Umarım sizlere faydası dokunmuş ve yardımcı olabilmişizdir. Enerji Paslanmaz, bu gibi ihtiyaçlarınızda daima yanınızdadır. Bizimle iletişime geçerek, paslanmaz ile ilgili her ihtiyacınızda destek alabilirsiniz.

Blog yazılarımızı takip ederek paslanmaz ürünler hakkında daha fazla bilgiye erişme imkanı yakalayabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, sağlıkla kalın!

 1. İlhan kurt diyor ki:

  3 mm siyah sac ile yapmayı düşündüğüm 3 tonluk su deposunu paslanmaz sacdan yapmaya karar verirsem et kalınlığı kaç mm olmalıdır. Teşekkür ederim.

 2. Giorgi diyor ki:

  Merhaba. Firmamız Gürcistan’da paslanmaz Luton ürünleri üretmektedir. Paslanmaz metal malzeme tedariği için ortak arıyoruz. Çalışma koşullarınızla ilgileniyorum. Minimum miktar ve ödeme yöntemi. Aşağıdaki materyalle ilgileniyoruz. 0,8-1 mm paslanmaz çelik sac ve 0,4-0,6 mm teknik paslanmaz çelik sac.
  Lütfen fiyat teklifinizi bana iletin. Şimdiden teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın