Paslanmaz Flanş Nedir? Paslanmaz Flanş Çeşitleri

Paslanmaz flanş paslanmaz boru hatlarında ve çeşitli makinelerde parçaların sızdırmayacak bir şekilde birleştirilmesini sağlayan paslanmaz fittings malzemesidir.Paslanmaz flanşlar genellikle basınçlı ortamlarda kullanılır. Flanşlar basınç karşısında kullanılan sıvı metal klıngirit ve sıvı contalar ile sızdırmaz hale getirilmektedirler

Paslanmaz Flanşlar, basınç ve boyutlarına (çap / ölçü ) göre sınıflandırılır. Paslanmaz flanş genel olarak dairesel bir konstrüksiyona sahiptir ve bu iki dairenin civatalarla birbirine bağlanmasıyla oluşturulurlar. Paslanmaz Boru çapı basınç sınıfına göre flanşın birbirine bağlantısını sağlayan civata deliklerinin sayısı değişebilir.Fakat nadirende olsa flanşın, dörtgen veya eliptik tasarlandığı da görülmektedir.

Paslanmaz flanşlar çeşitli norm ve flanşların hatta bağlantı türlerine göre sınıflandırılırlar.

Bu normlar basınç özelliklerine göre çeşitli ülkelerin uyguladığı standart normlardır.Paslanmaz flanş ülkemizde genel olarak PN ve Libre normu kullanılmaktadır. Libre Amerikan normu paslanmaz  flanşlarda kullanılan basınç standardı iken Pn Avrupa normu olarak kabul görmektedir. Pn normu kısaltması Dın olarak bilinen (Deutshes institut für normung) Alman normu tarafından belirlenmiştir. Libre normu ise Ansı( American national standarts ınstıtue ) olarak bilinen Amerikan standartlar enstitüsü tarafından belirlenen basınç normudur.

Paslanmaz flanş içeriğindeki elementlere göre ayrılmakta olup; 304 Kalite flanş , 316 Kalite flanş,316Ti kalite flanş, 321 Kalite flanş , 310 Kalite flanş diye farklı kaliteleri olup kullanılacak hattan geçen akışkana sıvıya ve ısı derecesine tercih edilmelidir.Paslanmaz 304 kalite flanş daha çok hava ve kimyasal aşındırıcı sıvıların olmadığı hatlarda kullanılır iken 316 ve 316 Ti kalite paslanmaz kaynak flanş ise içerisindeki molibden elementinden ötürü kimya tekstil denizcilik ve petrol türevi akışkanın geçtiği hatlarda kullanılır.321 Kalite ve 310 Kalite paslanmaz flanş ise yüksek ısıya maruz kalan devrelerde ( Çimento fabrikaları ısı kazanları nükleer santraller gibi tesislerde ) içeriğindeki Crom ve nikel elementlerinin diğer paslanmaz kalitelerine göre yüksek olması sebebi ve bu sebepten dolayı ısıya direncinin yüksek olması nedeni ile tercih edilmektedir.

Hatta bağlantı türüne göre ise Paslanmaz flanş’ları 6 ana grupta inceleyebiliriz. Bu türler; Paslanmaz Düz flanş, Paslanmaz kaynak boyunlu flanş, Paslanmaz dişli flanş, Paslanmaz serbest flanş , Paslanmaz soketli tip flanş ve Paslanmaz kör flanştır.

Paslanmaz Düz Flanş

paslanmaz düz flanş

Paslanmaz düz flanş hatta bulunan borulara geçirilerek flanşlar hem önden hem de arkadan kaynak yapılarak hatta bağlanırlar. Karşılıklı olarak hatta bağlanan flanşlar üzerlerinde bulunan cıvata delikleri kullanılarak birbirlerine bağlanırlar. Bu bağlantı yapılırken iki flanş arasına conta konularak sızdırmazlık sağlanır.

 

 

 

Paslanmaz Kaynak Boyunlu Flanşpaslanmaz kaynak boyunlu flanş

 

Paslanmaz kaynak boyunlu flanş hatta bulunan borulara alın alına kaynak yapılarak bağlanırlar. Kaynak boyunlu flanşlar da tıpkı paslanmaz düz flanşlar gibi bağlanarak sızdırmazlık sağlanır.

 

Paslanmaz Dişli Flanş

Paslanmaz dişli flanş genellikle basıncın daha az olduğu hatlarda kullanılan bağlantı elemanıdır. Paslanmaz dişli flanşlar; paslanmaz boru hatlarında genellikle hattın sonuna kaynatılan nipeller ile birlikte kullanılırlar. Hat sonunda hatta kaynatılan nipellere vira edilerek kullanılan dişli flanşların diğer kısımlarında ki bağlantı düz flanşlar ile aynıdır.Paslanmaz dişli flanş NPT Dişli ve BSPT Dişli olarak imalat yapılmaktadırlar.

Paslanmaz Serbest Flanşlar

paslanmaz serbest flanş

Paslanmaz serbest flanş hatlardan daha çok hatların makinelere bağlandığı kısımlarda kullanılır. Makine üzerinde bulunan sabit flanşla birbirini tam olarak karşılayabilmesi için hat üzerinde hareket edebilen paslanmaz flanşlara serbest flanş denir. Serbest flanşlar hatlarda paslanmaz yakalar ile birlikte kullanılırlar. Serbest flanşlarda conta basma yüzeyi bulunmamaktadır. Serbest flanşlar içlerinden boru geçirildikten sonra boru sonuna yaka kaynatılarak flanşların borudan çıkması önlenir. Ayrıca flanşların serbestçe hareket etmeleri sağlanır. Serbest flanşlarda bulunamayan conta basma yüzeyleri yakalarda bulunan yüzeyler ile sağlanır. Geri kalan kısımlar yine paslanamaz düz flanşlar ile aynıdır.

 

Paslanmaz Kör Flanş

paslanmaz kör flanş

Paslanmaz kör flanşlar hatlarda hatları sonlandırmak için kullanılan flanşlardır. Bu flanşlar hatların daha sonra devam ettirilebilme ihtimaline karşın kullanılırlar. Paslanmaz kör flanşlar diğer flanşlar gibi bir conta yardımıyla hatta bulunan diğer flanşa bağlanılarak hat sonlandırılır.

Paslanmaz Soketli Flanş

paslanmaz soketli flanş

Paslanmaz soketli flanşlar hatta bulunan boruyu içe açılmış kanala kaynak yapılarak bağlanırlar. Paslanmaz soketli tip flanşlar da tıpkı paslanmaz düz flanşlar gibi iki flanş arasına conta bağlanarak sızdırmazlık sağlanır.

Paslanmaz flanş 304 Kalite ve 316 Kalite olarak stoklarımızda mevcut olup diğer kalitelerde ise gerek imalat gerekse yurtdışında teslim süresine bağlı kalarak tedariğini sağlamaktayız.

 

 

Paslanmaz Flanş Faydaları

Tüm metal uygulamalarında korozyon sürekli bir husustur. Pas, kimyasallar ve diğer çevresel faktörler metallere zarar verebilir. Bu nedenle, flanş seçiminin bu faktörlere karşı dayanıklı olması gerekir. Paslanmaz çelik, yüksek korozyon direncinden dolayı karbon çeliği de dahil olmak üzere diğer metal flanşlardan daha iyi performans gösterir. Paslanmaz çelik oldukça yüksek derecede güçlü ve dayanıklıdır, büyük basınçlara dayanabilir. Karşılaştırıldığında, alüminyum daha ucuz bir seçenek olabilir fakat ağır basınç altında daha yumuşaktır ve sistemi tehlikeye atabilir. Herhangi bir sistem veya ekipman sadece en zayıf kısmı kadar güçlüdür. Birleşimler ve kaynaklar geleneksel olarak zayıf bir noktadır, bu nedenle metal seçiminizin uygulama için doğru olduğundan emin olmak mantıklı olacaktır. Kullanımına bağlı olarak, bir flanşın çok yüksek sıcaklıklara dayanması gerekebilir. Doğru kalite paslanmaz çelik flanş, sistemi tehlikeye atacak herhangi bir bükülme veya deformasyon olmasını engelleyecektir. Bazı uygulamalar için daha düşük dereceli metal flanşlar iyi olabilir, ancak sisteminizin veya ekipmanınızın maksimum kapasitede çalışmasını istiyorsanız, paslanmaz çelik flanşlara tercih etmeniz gerekir.

paslanmazflanşfaydaları

Paslanmaz Flanş Üretim Aşamaları

Paslanmaz flanş üretimi belirli aşamalardan oluşur. Bu aşamalar aşağıdaki gibidir.

  • Hammadde: Bu işlemden başlayarak, sistem, malzemenin hammadde test sertifikasına göre tüm harici malzemelerin kalitesini kontrol eder.
  • Malzeme Denetimi: Malzeme denetimi, üretim başlamadan önce bir ürünü üretmek için malzeme ve parçaların kalitesini izleme sürecidir. Bu denetim ile, açılış veya üretim denetimine geçmeden önce kaliteyi kontrol edebilirsiniz.
  • Malzeme Kesme: Merkezi plakada, işleme çapına sahip flanşın iç çapına ve iç çapına sahip disk düz kesilir ve cıvata deliği ve su hattı işlenir. Bu şekilde üretilen flanşa kesme flanşı denir ve böyle bir flanşın çapı merkezi plakanın genişliği ile sınırlıdır.
  • Flanş Dövmesi: Dövme flanşlar genellikle dökme flanşlardan daha düşük karbon içeriğine sahiptir ve paslanmaya daha az atılır. Dövülerek daha iyi aerodinamik şekli, daha kalın yapısı ve daha iyi mekanik özellikleri vardır.
  • Isıl İşlem: Paslanmaz flanş ısıl işlem sürecindedir, genel dövme soğutma hızı en yavaştır, standart soğutma hızı daha hızlıdır, soğutma hızını azaltmak daha hızlıdır.
  • Bu aşamalardan sonra son denetim ve paslanma kontrolü gerçekleştirilir. Flanşlar ambalajlanarak üretim sürecine son verilir.

İlginizi Çekebilir: Krom Nedir ? Paslanmaz Krom Faydaları Nelerdir ?

Paslanmaz Flanş Kullanım Alanları Nelerdir?

Paslanmaz flanş birçok mühendislik ve sıhhi tesisat projesinin ayrılmaz parçalarıdır. Petrol, gaz, su, vb. nakliyesi (boru hatları, gemiler), üretim tesisleri ve enerji üretimi, kimyasallar ve kimyasal gübreler gibi birçok farklı alanda kullanılır. Paslanmaz flanş tip ve şekil bakımından çeşitli türlerde bulunur ve malzemeleri de sıvı ve servis ortamına göre çeşitlendirilir (düşük karbonlu çelik, düşük alaşımlı çelik, paslanmaz çelik, yüksek alaşımlı çelik, demir dışı çelik veya benzeri).

Birçok uygulamada, mühendislerin bir hazneyi veya silindiri çok güvenli bir şekilde kapatmanın bir yolunu bulmaları gerekir, çünkü genellikle içerideki madde bileşim veya basınçta dışarıdaki maddeden farklı olmalıdır. Bunu, iki metal parçasını veya diğer malzemeyi bir dudaktaki bir cıvata çemberi ile birbirine bağlayarak yaparlar. Bu “dudak” bir paslanmaz flanş olur. Metal boruların iki bölümünü birbirine lehimleyerek veya kaynak yaparak bağlanabilir, ancak bu şekilde bağlanan borular yüksek basınçlarda patlamaya çok duyarlıdır. Borunun iki bölümünü daha güvenli bir şekilde bağlamanın bir yolu, cıvatalarla bağlayabileceğiniz paslanmaz flanş uçlara sahip olmaktır. Bu şekilde, gazlar veya sıvılar boru içinde yüksek basınçlara ulaşsa bile, çoğu zaman sorunsuz bir şekilde tutacaktır.

paslanmazflanşkullanımalanları

Paslanmaz Flanş Kullanımının Avantajları Nelerdir ?

  • Leke ve Korozyona Dirençli: Paslanmaz flanş çok çeşitli atmosferik ortamlarda ve birçok aşındırıcı ortamda mükemmeldir. Sıcak klorür ortamlarında oyuklaşma ve çatlak korozyonuna ve 60 derecenin altındaki gerilim korozyon çatlağına dayanıklıdır. Paslanmaz flanş, ortam sıcaklıklarında yaklaşık 200 mg/L klorite kadar içme suyuna dayanıklıdır
  • Değer: Paslanmaz flanş kullandığınızda, projenizi onlarca yıl sürecek dayanıklı bir ürün satın alıyorsunuz. Bakımı ve montajı kolay, güvenilir bir malzemedir. Paslanmaz çelik az bakım gerektirir ve korozyona dayanıklı özellikleri nedeniyle, onlarca yıl değiştirilmeleri pek olası değildir.
  • Mukavemet ve Çok Yönlülük: Paslanmaz çeliğe korozyona dayanıklı özelliklerini artırmak için nikel, molibden veya azot gibi farklı malzemeler eklenebilir. Paslanmaz flanş aşırı sıcaklıklara dayanabilir ve yüksek sıcaklıklarda daha yüksek mukavemete sahiptir, bu nedenle genellikle 500 dereceden yaklaşık 800 dereceye kadar sıcaklıklarda yapısal ve basınç içeren uygulamalar için kullanılır.
  • Görünüm: Paslanmaz çelik flanş, malzeme doğal olarak parlak ve zarif bir görünüme sahip olduğundan ticari işletmeler için mükemmel bir seçimdir.

İlginizi ÇekebilirPaslanmaz Çelik Ürünlerin Hayatımıza Kazandırdığı 10 Fayda

Paslanmaz Flanş Sızdırmazlık Özelliği

Paslanmaz flanşların temel üretim amacı, tesisat akışlarında ek yerlerinde meydana gelebilecek sızdırmaların engellenmesidir. Bu sızdırmazlığın tam olarak sağlanabilmesi adına da contalardan destek alınmaktadır. Flanşların paslanmaz olması, sızdırmazlık niteliklerinin yanı sıra daha dayanıklı olmaları ve uzun süre kullanılabilecek nitelikte olmaları gibi bazı avantajlar da sağlamaktadır. Tercih edilecek kaliteli paslanmaz flanşların çok uzun yıllar boyunca kullanılabilme olanağı vardır. Sahip olduğu bu özelliklerinden dolayı paslanmaz flanşların kullanım alanları her geçen gün daha da genişlemektedir. 

Paslanmaz Flanş Standartları

Flanşlar için tüm dünyada farklı modeller ve standartlar söz konusudur. Türkiye’de de belirlenmiş olan bazı flanş standartları vardır. Ancak Türkiye’de tercih edilen standartlar Amerika ve Avrupa standartlarıdır. Bu standartlar, dünya standartlarının büyük ölçüde üzerindedir ve uzak Asya kökenli malzemelerin standartları ile kıyaslandıkları zaman da son derece kalitelidir. Amerikan standartları libre formu olarak adlandırılmaktadır. Buna karşın Avrupa Birliği standartları da PN normu adını almaktadır. PN formu, daha çok flanşların maruz kalabilecekleri basınçlarla alakalı olan bir formdur.

paslanmazflanşstandartları

Flanş Ölçüleri

Paslanmaz flanşlar için belirlenmiş ve yaygın olarak kullanılan çok sayıda ölçü mevcuttur. Bu ölçüler esasında flanş kalitesi üzerinde herhangi bir etkiye sahip değildir. Flanşlarda ölçü seçimi yaparken üzerinde durulması gereken en temel husus, malzemenin kullanılacağı tesisata uygun olup olmamasıdır. Zira uygun olmayan flanşlar, gevşek kalacakları için kısmen de olsa sızdırma yaşatma potansiyeline sahiptir. Bu yüzden de flanşların kullanılacağı boruların ölçütlerinin iyi bilinmesi ve flanş alırken de bu ölçülerin dikkate alınması önem arz eden bir durumdur. Ölçüsünün yanı sıra flanş türünün de kullanım amacına uygun olması gereklidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir