Sağlık Sektöründe Paslanmaz Çelik Kullanımı

sağlıksektöründepaslanmazçelikkullanımı

Endüstriyel alanlarda son yılların en popüler malzemelerinden biri olan paslanmaz çelikler, kullanım alanlarına sağlamış oldukları yarardan dolayı her geçen gün daha fazla alanda tercih edilmektedir. Sağlık sektörü de paslanmaz çeliklerin yoğun olarak kullanıldıkları alanlar arasında yer almaktadır. Paslanmaz çeliğin bu alanda kullanılmasının temelinde hijyenik olması ve kolayca steril edilebilmesi yatmaktadır. Özellikle muayene ve ameliyat için kullanılan aletler genellikle bu malzeme kullanılarak imal edilmektedir. Paslanmaz çelik hijyenik bir malzemedir. Bu yüzden de üzerinde bakteri ve mikrop barındırma olanağı oldukça düşüktür. Ayrıca gıda ve insan ile temas etmesine engel olacak herhangi bir zararı da yoktur. Bu yüzden dolayı sağlık sektöründe dişçilik aletlerinin üretilmesi, ameliyatlarda kullanılan cerrahi malzemelerin üretilmesi, ameliyat masalarının üretilmesi ve daha pek çok alanda paslanmaz çelikten yararlanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Otomotiv Sanayinde Paslanmaz Çelik Kullanımı

Paslanmaz Çeliğin Sağlık Alanında Sunduğu Faydalar

Sağlık sektöründe ve diğer pek çok alanda paslanmaz çelik yerine kullanılabilecek çeşitli malzemeler bulunmaktadır. Bu malzemelerden bazılarının maliyetleri de paslanmaz çeliğe kıyasla daha uygundur. Buna rağmen paslanmaz çeliğin tercih edilmesi ve kullanılmasının temelinde, bu malzemenin sağlamış olduğu yararlar bulunmaktadır. Bu yararları genel olarak şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Yüksek Korozyon Direnci: Paslanmaz çeliğin sağlık sektörü de dahil olmak üzere kullanıldığı alanların çoğunda, korozyon direnci nedeniyle tercih edilmektedir. Nikel ve krom ile güçlendirilmiş olan bu malzeme, korozyona neden olabilecek koşullar altında uzun yıllar kullanılabilmektedir.

  • Kolay Steril Edilebilir: Daha önce de belirtildiği gibi paslanmaz çelikten imal edilen sağlık malzemelerinin steril edilmeleri oldukça kolaydır. Zararlı organizmaların yerleşmesine ve yaşamasına izin vermeyecek özelliklere sahip olan paslanmaz çelik, bu sayede sağlık sektöründe hijyeni garanti altına almaktadır.

  • Çevreye Zarar Vermez: Paslanmaz çelikler, genellikle geri dönüştürülebilir hurdalardan elde edilmektedir. Aynı zamanda paslanmaz çeliğin kendisi de geri dönüştürülebilir bir malzemedir. Bu yüzden de kullanım ömrü dolduğu zaman doğaya herhangi bir şekilde zarar vermemektedir.

  • İnsan Sağlığını Korur: Sağlık sektöründe kullanılan ürünler insanların ağızlarına ya da iç organlarına temas etmektedir. Bu konuda seçilecek metalin, insan organizmasında olumsuz etki yaratmayacak türden olması önem arz etmektedir. İnsana zararlı olmaması dolayısıyla gıda sektöründe de kullanılan paslanmaz çelikler, sağlık açısından koruyucudur.

İlginizi Çekebilir: İnşaat Alnında Paslanmaz Çelik Kullanımı

Paslanmaz Çelik Dayanımı

Paslanmaz çelik malzemeler, dayanıklılık konusunda da göz ardı edilemeyecek bir değere sahiptir. Bu ürünlerin paslanmaz olmasını sağlayan nikel ve krom aynı zamanda malzemenin sertleşmesine neden olmaktadır. Bu yüzden de paslanmaz çelikten imal edilen sağlık malzemeleri düşmelere ya da diğer zorlayıcı etkenlere karşı oldukça dayanıklıdır.

Paslanmaz Çelik Kalite Sınıfları

Paslanmaz çelik denildiği zaman akla tek bir malzeme gelse de esasında farklı paslanmaz çelik sınıfları bulunmaktadır. Bu sınıflandırmalar genellikle çeliğin korozyon direncine ve dayanımına göre yapılmaktadır. 304 paslanma çelikler, bu noktada ilk sırada yer almaktadır. Tüm dünyada en sık kullanılan paslanmaz çelik türü olan bu ürünlerde kolayca kaynak yapılabilmektedir. Korozyon direnci bakımından orta bir değere sahip olan 304 paslanmaz çelikler, aynı zamanda maliyetlerinin uygun olmasıyla da tercih sebebidir. Bir diğer paslanmaz çelik türü olan 316 paslanmaz çelikler, korozyon direnci bakımından 304 paslanmaz çeliklerin bir derece daha üzerindedir. Bu çelik türünde de kolayca kaynak ve işleme yapılabilmektedir. Korozyon direnci bakımından en güçlü paslanmaz türü ise dubleks paslanmaz çeliklerdir. Diğer paslanmaz türlerine kıyasla yüksek miktarda nikel barındıran dubleks paslanmaz çelikler, aynı zamanda iyi düzeyde dayanıma da sahiptir.

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Bu yazımızda sizlere paslanmazın sağlık sektöründe kullanım alanlarını ve sunduğu faydalardan bahsettik. Umarım, anlaşılır bir şekilde anlatabilmişizdir. Paslanmaz ürün çözümleri için bizlerle iletişim kurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın