Paslanmaz Dirsek Nedir ?

Paslanmaz dirsek; paslanmaz boru hatlarında boruların diğer bir deyişle akışkan ısı gaz veya diğer ürünlerin başka yönlere doğru farklı açılarla dönmesini sağlayan paslanmaz fittings çeşididir. Paslanmaz dirsek boru hattında en çok kullanılan materyallerin başında gelir.Paslanmaz dirsek sadece boru hatlarında kullanılmakla kalmaz paslanmaz depo ve paslanmaz kazançıkışlarında ve makinaların bağlantılarında da yoğun olarak kullanılmaktadır.

Paslanmaz dirsek açılı olup genelde 90 Derece kullanılmaktadır.Derece farklılığı dirsekde dönüş açısı anlamına gelmekte olup Hatta akışkanı farklı yönlere vermek amacı ile 30′ , 45′ , ve diğer farklı derecelerdede kullanılabilir.

Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere 45 Derece dirsek ile iki farklı açı verilerek hat farklı yöne çevrilmiştir.

45 derece paslanmaz dirsek

Paslanmaz dirsek kaliteleri içeriğindeki elementlere göre ayrılmakta olup ; 304 Kalite dirsek , 316 Kalite dirsek,316Ti kalite dirsek, 321 Kalite dirsek, 310 Kalite dirsek diye başlıca kaliteleri olup kullanılacak hattan geçen akışkana sıvıya ve ısı derecesine göre tercih edilmelidir.Paslanmaz 304 kalite dirsek daha çok hava ve kimyasal aşındırıcı sıvıların olmadığı hatlarda kullanılır iken 316 ve kalite paslanmaz dirsek ise içerisindeki molibden elementinden ötürü kimya ,tekstil ,biyolojik arıtma tesisleri ,denizcilik ve petrol türevi gibi akışkanın geçtiği sanayi tesislerinde kullanılan hatlarda tercihedilmektedir.316Ti kalite dirsek yoğun aşındırıcı ve ısının olduğu devrelerde kullanılır iken 321 kalite ve 310 Kalite paslanmaz kaynaklı dirsek ise yüksek ısıya maruz kalan devrelerde ( Çimento fabrikaları ,ısı kazanları nükleer santraller gibi tesislerde ) içeriğindeki Crom ve nikel elementinin diğer paslanmaz kalitelerine göre yüksek olması ( Crom % 25- Nikel % 20,5 )  ve bundan dolayı ısıya direncinin yüksek olması nedeni ile tercih edilmektedir.

Paslanmaz dirsekler hatta bağlantı türlerine göre farklı sınıflara ayrılmaktadırlar. Bu ayrım şu şekilde yapılmaktadır; Paslanmaz kaynaklı dirsek diğer adı ile paslanmaz patent dirsek ,paslanmaz dişli dirsek,paslanmaz soket kaynaklı dirsek ve paslanmaz yüksüklü dirsek şeklindedir.

Paslanmaz Patent Dirsek

Diğer bir adı; Paslanmaz kaynaklı dirsekler paslanmaz boruların derecesine göre kesilip çeşitli dirsek şekillendirme makinaları kullanılarak şekillendirilmesi sonucu oluşan malzemelerdir. Paslanmaz dirsek dikişli ve dikişsiz diğer bir deyişle çekme olarak üretilir.İsminden de belli olduğu üzere bu dirsekler hatta alın  alına kaynak yapılarak bağlanılır ve dişli dirseklere göre yüksek basınca daha dayanırlar.Bu malzemeler de kalınlıklarına göre kendi aralarında sınıflara ayrılmaktadır.

paslanmaz patentli dirsek

Bu kalınlık ayrımı yapılırken 2mm 3mm 4mm ve üzeri  gibi adlandırmaların yanında SCH (Schedule) normuna ait kalınlıklar ile de adlandırma yapılabilmektedir. SCH et kalınlıklarını belirten bir ölçü birimidir.

SCH Standartalarında norm yükseldikçe ürünün et kalınlığıda artmaktadır,örneğin 2″ SCH10 Paslanmaz dirsek kalınlığı 2,77mm iken , 2″ SCH40 Paslanmaz dirsek kalınlığı 3,91mm Dir.Daha detaylı bilgiyi haber linkimiz paslanmaz dirsek ölçüleri sayfasında bulabilirsiniz.

Paslanmaz Soket Kaynaklı Dirsek

Paslanmaz soket kaynaklı dirsekler iç yapısında boru dış çaplarına göre açılmış kanallı dirseklerdir. Paslanmaz soket kaynaklı dirsekler yüksek basınçlı devrelerde kullanılmakta olup basınç sınıfı 500 Bara kadar dayanabilmektedir.Bu ürünler genelde petrol ve doğalgaz hatları ,yüksek basınçlı hidrolik hatlar , enerji santralleri gibi basıncın yüksek olduğu devrelerde kullanılmaktadır.

paslanmaz soket kaynaklı dirsek

 

Paslanmaz soket kaynaklı dirsekler; Paslanmaz 1500 LB Soket kaynaklı dirsek, Paslanmaz 3000 LB Soket kaynaklı dirsek, Paslanmaz 6000 LB Soket kaynaklı dirsek diye kendi sınıfında adlandırılırlar. Libre ölçüsü arttıkça malzemenin basınç sınıfı ve dayanıklılığımı artmaktadır.

Paslanmaz Dişli Dirsek

Paslanmaz dişli dirsekler, eritilmiş halde bulunan paslanmaz çeliğin farklı kalıplara dökülmesiyle ortaya yapılmaktadır. Kalıplardan çıkan ürünler tam olarak bitmiş sayılmazlar. Malzeme ağızları ölçüye getirilmek ve diş açılmak amacıyla torna ve cnc makinalarına bağlanılarak diş çekilir ve kullanıma hazır hale getirilir.

Paslanmaz dişli dirsekler genellikle küçük çaplarda kullanılmaktadırlar. Bunun başlıca sebebi paslanmaz boru hatlarında çapların büyümesi ile dişli bağlantıya oranla kaynaklı bağlantının daha sağlam olduğunun düşünülmesidir.Paslanmaz dişli dirsek BSPT Ve NPTdişli olarak imalat yapılır.

paslanmaz dişli dirsek

Paslanmaz Dişli dirseklerde kendi aralarında 2 ye ayrılmaktadırlar. Bu ayrım dişli bağlantının dişi mi yoksa erkek mi olduğu üzerinden yapılır. Her iki tarafı da dişi bağlantılı olan dirsekler paslanmaz dişli dirsek diye adlandırılırken bir tarafı dişi bir tarafı erkek bağlantılı olan dirseklere paslanmaz dişli kuyruklu dirsek denilmektedir. Paslanmaz dişli kuyruklu dirsekler genellikle dişi olarak biten hatlarda ara parça kullanmadan direk hattı bir yöne yönlendirmek amacı ile kullanılır.Paslanmaz dişli dirsekler basınç olarak 6-16 Bar arası tercih edilen hatlarda kullanılmaktadır.

Paslanmaz NPT Dişli Dirsek

Paslanmaz NPT dişli dirsekler iç yapısında boru dış çapına açılmış dişlere göre yivlenmiş dirseklerdir. Paslanmaz np dişli dirsekler yüksek basınçlı devrelerde kullanılmakta olup basınç sınıfı 500 Bara kadar dayanabilmektedir.Bu dirsekleri yukarıda anlattığımız dirseklerden farklı kılan özellik diş normunun farklılığıdır.İçe doğru konikleşen bir diş normuna sahip bu ürünler genelde petrol ve doğalgaz hatları, yüksek basınçlı hidrolik hatlar, enerji santralleri gibi basıncın yüksek olduğu devrelerde kullanılmaktadır.

paslanmaz npt dişli dirsek

Paslanmaz NPT dirsekler; paslanmaz 1500 LB Soket npt dirsek, paslanmaz 3000 LB npt dirsek, paslanmaz 6000 LB npt dirsek diye kendi sınıfında adlandırılırlar. Libre ölçüsü arttıkça malzemenin basınç sınıfı ve dayanıklılığımı artmaktadır.

Paslanmaz Yüksüklü Dirsek

paslanmaz yüksüklü dirsek

Yüksek basınçlı devrelerde kullanılan bu paslanmaz materyal uç kısımlarında bulunan yüksük diye tabir ettiğimiz bileziğe boru ucunun girmesi ve dış kısmındaki somunun sıkılması ile sızdırmazlık sağlayan bir ekipmandır. Paslanmaz yüksüklü dirsek 600 Bar basınca dayana bilmekte olup doğal gaz , yangın devreleri ,petrol rafineleri, kimya tesisleri enerji tesisleri ve diğer farklı sanayi tesislerinde kullanılmaktadır.Paslanmaz yüksüklü dirsek 316ti kalite olarak stoklarımızda bulunmakta olup içeriğindeki titanyum elementi sayesinde hattaki yüksek ısıya karşıda dayanıklıdır.

 

 

 

Paslanmaz Dirsek Kullanım Alanları

Paslanmaz dirsekler, paslanmaz boru hatlarında en çok tercih edilen ekipmanlardan biri olarak ifade edilir. Paslanmaz dirsek çeşitleri, farklı endüstri ve sektörlerde birbirinden farklı kullanım alanlarına sahiptir. Gaz, petrokimya, enerji üretimi, petrol ve kimya endüstrisi gibi alanlarda sistemsel güvenliği sağlamak amacıyla tercih edilir. Aynı zamanda paslanmaz dirsekler, sıfır sızıntı sağlamak için de endüstriyel ortamda kullanılır. Çok çeşitli boru bağlantıları, bağlantı parçaları ve adaptör parçalarında paslanmaz dirseklerden destek alınması mümkündür. Boru ek parçalarından biri olarak anılan paslanmaz dirsekler, dayanıklılığı ve uzun kullanım ömrü sayesinde sanayi sektörlerinde tercih edilebilir. Paslanmaz dirseklerin, otomotiv endüstrilerinde tercih edilmesi de mümkündür. Paslanmaz çelik borular ve bağlantı parçalarıyla bir arada kullanılan paslanmaz dirsekler, geniş bir uygulama ağına sahiptir. Paslanmaz çelik borular ve bu boruların bağlantı parçaları, sistemde yer alan iç ve dış basıncı yönetmeye katkıda bulunur. Bu sebeple, borulara uygulanacak yüksek direnç seviyesi gereklidir. Yüksek direnç seviyesini ve basınç yönetme işlemini paslanmaz dirsekler karşılayabildiğinden dolayı, çeşitli sektörler tarafından rahatça tercih edilir. Paslanmaz dirseklerin kullanım alanı oldukça geniştir. Bu kullanım alanları arasında, ev gibi çeşitli yapılar, egzoz boruları, perde çubukları ve su boruları yer almaktadır. Ek olarak, birbirinden farklı sektörlerde kullanılan sıcak su, paslanmaz dirseklerin göstermiş olduğu direnç sayesinde kullanılır. Ağır kimyasal içeren sektörler, yağ, gaz ve kükürt gibi çeşitli malzemelerin taşınma işlemleri de paslanmaz dirsekler aracılığıyla kaliteli hale gelir. Paslanmaz dirseklerin en çok tercih edildiği endüstrilerden biri de otomotiv endüstrisi olarak ifade edilir. Hava, su akış sistemleri, boru sistemleri, kanalizasyon sistemleri, endüstriyel su hatları ve su şebekelerinde de paslanmaz dirseklerin kullanıldığı gözlemlenir. Paslanmaz dirsek çeşitlerinin etkili olduğu kullanım alanları arasında ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme cihazları da yer almaktadır. İnşaat endüstrisinde de sıklıkla tercih edilen paslanmaz dirsekler, inşaatın yapısal uygulamalar ve iskele kısmında etkilidir.

İlginizi Çekebilir: Paslanmaz Tapa Nedir ? Kullanım Alanları Nelerdir ?

paslanmazdirsekkullanımalanları

Paslanmaz Dirsek Kalite Grupları

Paslanmaz dirsekler, pek çok endüstriyel alanda tesisat ürünü olarak tercih edilmektedir. Aynı zamanda makine içi tesisatlarda dönüş ekipmanı olarak tercih edilen paslanmaz dirsekler, kendi aralarında 3 farklı gruba ayrılmaktadır. Paslanmaz dirsekler, kaynaklı, kuyruklu ve dişli olmak üzere 3 grup altında incelenmektedir. Kaynaklı paslanmaz dirsek çeşitleri, çoğu zaman gıda makinelerinde tercih edilir. Özellikle hijyen oranının yüksek olması gereken gıda sektöründe sık sık kullanılan kaynaklı paslanmaz dirseklerin kullanıldığı tesisatlarda dönüşler pürüzsüzdür. Bu sebeple dönüşlerde bakteri birikmesi engellenerek gıda sektöründe tercih edilebilir hale gelir. Çeşitli kalite gruplarına sahip olan paslanmaz dirsekler arasında yer alan dişli paslanmaz dirsekler, sanayi makineleri üzerinde kullanılır. Sökülüp takılabilen sanayi makineleri için tercih edilen dişli paslanmaz dirsekler, kaynak yapma olanağının mümkün olmadığı alanlarda sürekli olarak kullanılır. Kuyruklu paslanmaz dirsekler de dişli paslanmaz dirseklerle aynı kullanım alanlarına ve görevlerine sahiptir. Paslanmaz dirsekler, çeşitli kalite kodlarından meydana gelmektedir. 304 numaradan 321 kalite numarasına kadar pek çok kalite grubunu bünyesinde barındıran dirsek çeşitleri, tesisat açısından oldukça önemli ekipmanlar arasında yer alır. Paslanmaz dirsekler, üretildiği elementlere bağlı olarak çeşitli kalite gruplarına ayrılır. 304 kalite dirsek, kimyasal sıvıların temas etmediği ortamlar için tercih edilirken, 316 kalite paslanmaz dirsekler, petrol, kimya gibi kimyasal akışkanların temas ettiği sektörler için uygunluk gösterir. 321 kalite paslanmaz dirsek çeşitleri ise yüksek ısının kullanıldığı alanlarda tercih edilir.

paslanmazdirsekkalitegrupları

Paslanmaz Dirsek Kullanımının Faydaları

Paslanmaz dirseklerin kullanımı, kullanıcılarına çeşitli faydalar sunmaktadır. Piyasada en çok kullanılan paslanmaz dirsekler arasında 304 kalite ve 316 kalite yer almaktadır. Sunduğu üstün kalite ve üstün dayanıklılık, paslanmaz dirsek kullanımının faydaları arasında bulunur. Yüksek ve düşük ısıya karşı göstermiş olduğu dayanıklılık sebebiyle, pek çok sektörde paslanmaz dirseklerin faydası görülmektedir. Meydana gelen sıcaklık dalgalanmalarına karşı da etkili bir performans sunan paslanmaz dirsek çeşitleri, petrol, kimya, enerji, gıda ve havacılık gibi farklı sektörlerde tercih edilir. Paslanmaz dirsekler hijyenik olmasıyla bilinir, borularda bakteri birikimine izin vermez. Bu sebeple çeşitli gıda tesislerinde, hastanelerde ve mutfaklarda kullanıma uygundur. Uzun kullanım süresi sunan paslanmaz dirsekler, bu özelliği yüksek korozyona borçludur. Uzun süre kullanabildiği için, tercih edildiği sektöre ekonomik anlamda da katkı sağlamaktadır.

paslanmazdirsekkullanımfaydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın