Paslanmaz Boru Kullanmanın Faydaları

paslanmazboru

Geçmişte kullanımı oldukça yaygın olan demir, yerini hızla çeliğe bırakmaya başlamıştır. Çelik kullanımı, yapısının daha dayanıklı olmasından dolayı günümüzde gittikçe artmıştır. Çeliği demirden ayıran en büyük etken sağlam olmasıyken, en az demir kadar olumsuz bir yönü de vardır. Zamanla paslanma yapabilen çelik bu sebepten dolayı uzun ömürlü değildir. Bu aşamada paslanmaz çelik kullanmak, yaşanan tüm olumsuzluklara karşı iyi bir çözümdür. Hayatınızı kolaylaştıracak ve uzun ömürlü yapısıyla paslanma yapmayan, paslanmaz boruların kullanımı, ihtiyaçlarınızı tam anlamıyla karşılayacaktır.

Paslanmaz boru, günümüzde birçok alanda; inşaat sektörü ağırlıklı, otomotiv sektörü, hastaneler, otobüs durakları, dayanıklı yapılar elde etmek ve tesisatlarda çürümenin önüne geçmek amacıyla yoğun olarak kullanılır. Parlak görünümüyle dikkat çeken paslanmaz borular, dekoratif olarakta çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Kullanım alanının geniş olması, paslanmaz boruları aynı zamanda diğer türlere göre daha cazip kılar. Paslanmaya ve oksitlenmeye karşı dayanıklı olan bu borular içerisinden çeşitli materyaller geçirilebilir. (sıvı ve gaz maddelerinin iletimi gibi)

Paslanmaz Boru Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

paslanmazboru

Paslanmaz borular, ne kadar sağlam olursa olsun bu boruların üretim aşamasına da dikkat etmek gerekir. Tıpkı diğer tüm ürünlerde olduğu gibi paslanmaz borularda da üretim aşaması, ürünün kalitesini belirleyen önemli faktörlerdendir. Bu aşamada güvenilir bir firma ve usta bulmak son derece önemlidir. Sorun yaşamamak adına piyasada uzun yıllardır bu işi yapan firmalar tercih edilmelidir. Uzun süre kullanacağımız boruların, daha sonra herhangi bir sorun çıkarması büyük maliyetlere sebebiyet verebilir.

Dilerseniz, paslanmaz boru kullanımının faydalarını daha geniş bir şekilde ele alalım.

Paslanmaz Boruların Faydaları

paslanmazborufaydalari

Paslanmaz Boru Yapısı Gereği Dayanıklıdır

Günümüzde, etrafımıza dikkatli baktığımızda birçok yerde çelik ürünlerinin kullanıldığını görebilirsiniz. Evinizdeki; tencereden, kaşık çataldan, balkondaki pervazlara, otobüs duraklarından, sokak aydınlatmalarına kadar farklı şekillerde bu ürünler kullanılır. Bunlar içinde en yaygın olanı paslanmaz boru diyebiliriz. Sayısız alanda kullanılan bu ürünler, farklı artıları nedeni ile genel olarak dünyamızdaki yerlerini almışlardır.

Farklı biçim, şekil ve özelliklerde ki bu ürünler, dekorasyon da dahil hayatımızı kolaylaştıran ürünlerdir. Bu tarz ürünlerin tercih edilme nedenlerinin başında dayanıklı, kullanışlı, işlenmesi kolay ve estetik olmaları gelmektedir. Özgün tasarımlarla birleşerek yaşam alanlarımızda çok farklı şekillerde değer kazanırlar. Bu sayede de uzun yıllar bizlere faydalı ürünler olarak kalırlar

Paslanmaz borular kolay yıpranmayan, paslanma yapmayan, yüksek basınca dayanıklı yapısı ile birlikte aklınıza gelebilecek her alanda kullanılabilir. Yüksek korozyon direncine sahiptir ve yüzeyleri metal filmler ile birlikte kaplanır. Bu metal filmler oluşturulurken krom kullanılır. Krom kullanımı ile birlikte zarar gören yüzeylerin kendilerini yenileme özelliği sayesinde paslanmaz boruların ömrü de aynı zamanda uzun olmaktadır.

paslanmazborularınfaydalarınelerdir

Paslanmaz Boru Nerelerde Kullanılmalı?

Çelik kullanımı uzun yıllardan beri yaygındır. Hijyen gerektiren ortamlar, estetik görünüme ihtiyaç duyulan yerler, dayanıklılığı yüksek ürünlerin kullanılması gerektiği yerlerde paslanmaz boru kullanımı ön plana çıkar. Tüm bu alanlar için elverişli bir yapıya sahiptir. Düşünün ki evlerinizde eskiden sağlıksız olarak bilinen bakır ve alüminyum tencereler kullanılmaktaydı. Bugün baş gösteren bazı hastalıkların nedeninin de bu ürünler olduğu söylenmekte. Su boruları, hastanelerde bulunan birçok malzeme ve buna benzer birçok alanda paslanmaz özellikli boruların kullanılması gerekiyor.

Yaşamın daha kaliteli, sağlıklı olması insanlığın önceliğidir. Bu nedenle yapılacak olan yapılar, kullanılacak olan araç gereçlerde sağlıklı ve dayanıklı olmak zorundadır. İşte bu noktada paslanmaz çelik ürünler büyük bir açığı kapatmaktadır. Geleneksel sistemlerden farklı olarak bizlere sunulan bu benzersiz ürünler, geri dönüşüm konusunda da insanlık için harikadır. Hiçbir paslanmaz çelik doğaya terk edilmek, kirliliği arttırmak zorunda değildir. Bu ürünlerin tamamı kolayca hurdadan yeniden ürüne dönüşebilir.

Paslanmaz Boru Türleri Ve Seçimi

Paslanmaz çeliğin gerekli olduğu ortamlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle ürünler de farklılıkları ile çeşitlendirilir. Öncelikli olarak üretim açısından değerlendirebiliriz. Üretim çeşidi olarak çelik çekme borular ve çelik dikişli borular olarak paslanmaz boru türlerini sayabiliriz. Bu isimlendirmeler tamamen üretim süreçleri ile alakalıdır.

Bu ürünler kullanım alanına göre üretilir. Çekme çelik borular daha çok ağır sanayi ve zorlamaların, basıncın olduğu alanlar için idealdir. Dikişli borular ise daha hafif ortamlar, direncin düşük olsa da iş göreceği alanlar için kullanılırlar. Bu da daha çok dekoratif amaçlı kullanıma uygun diyebiliriz.

Tüm bunların haricinde, kaynak özelliğine göre, yüzey durumuna göre, lazer kaynağı türüne göre, mat yüzeyli olmalarına göre, polisajlı ya da satine olmalarına göre sınıflandırılabilirler. Bu aşamalar tamamen üretim, kullanım alanı baz alınarak yapılan ürünleri kapsamaktadır.

Paslanmaz Boruların Dekoratif Olarak Kullanımı

Bugün birçok mimari yapıda estetik görünüm elde etmek amacıyla kullanılmaktadır. Özellikle iç mekanlarda (kafelerde), bahçelerimizde kullanımı oldukça yaygındır. Şık ve parlak bir görünüme sahip olması tercih sebeplerindendir. Dekoratif amaçla kullanılan boru çeşidine “çelik dişili borular” denir. Dekor amaçlı kullanılan çelik dikişli paslanmaz borular, diğerlerine göre daha az basınçlı hatlarda kullanılır.

Paslanmaz Borular Hijyeniktir

Paslanmaz borular, bakteri oluşumunun önüne geçer. Kolayca temizlenebilen yapısı ile birlikte daha sağlıklı bir kullanım sunar. Bu özelliğinden dolayı gıda sanayisinde yoğun olarak kullanımı ile ön plana çıkar. Bebek, araç ve geçlerinde de hijyenik olmasından dolayı kullanımı yaygındır.

İlginizi Çekebilir: Paslanmaz Dirsek Nedir ?

Gördüğümüz üzere paslanmaz boruların faydaları ve kullanım alanları hayatımızda oldukça geniş bir yere sahiptir. Aynı zamanda paslanmaz borular iki çeşide ayrılmaktadır. Bunlar; paslanmaz çelik çekme boru ve paslanmaz dikişsiz borulardır.

Paslanmaz çelik çekme borular, genel olarak yüksek basınca sahip alanlarda kullanılır. Basınca dayanaklı olmasında ki en büyük etmen, tek parça halinde dökülerek elde edilmiş olmasıdır.

Paslanmaz dikişsiz borular, çekme borulara göre daha dayanıksızdır. Daha dayanıksız olmasının en büyük sebebi üretilirken yüzeylerine kaynak yapılmasıdır. Genellikle dekor amaçlı kullanılırlar. Basınçlara karşı direnci daha düşüktür.

Bu yazımızda sizlere Enerji Paslanmaz olarak, paslanmaz boruların faydalarını ve hangi alanlarda yoğun olarak kullanıldığını anlatmaya çalıştık. Umarız yazımız faydalı olmuştur. Paslanmaz borular hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz kategorimize göz atabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşme üzere!

    • Enerji Paslanmaz diyor ki:

      İsteğinize göre paslanmaz boru hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Bizimle iletişime geçerseniz, detaylı bir şekilde karar verebiliriz efendim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın