Paslanmaz Redüksiyon Nedir ? Hangi Amaçlarla Kullanır ?

Paslanmaz Redüksiyon Nedir ?

Paslanmaz redüksiyon, birbiri ile bağlantılı ve çapları birbirinden büyük ya da küçük boru hatlarının bağlanmasına yarayan, malzemeye verilen isimdir.Birbiriyle bağlantı yapılması zorunlu olan farklı boyuttaki boruların çapının düşürülmesi için redüksiyonlardan yararlanılır. Aynı zamanda boru hattında ki basıncın arttırılması ya da düşürülmesi için de redüksiyon kullanılır.

Redüksiyonların boyları, genellikle büyük çap ile küçük çapın ortalamasının alınması ile belirlenir.Paslanmaz redüksiyon çeşitleri birkaç gruba ayrılır. Her bir çeşidin kullanıldığı alan ve sağladıkları avantajlar farklılık gösterir.

Yapısal ortamlarda farklı tiplerde, farklı amaçlarla borular kullanılmaktadır. Bazen bazı boruların çaplarını düşürmek gerekli olabilir. Bu gibi durumlarda paslanmaz redüksiyon ürünler kullanılır. Her bir paslanmaz boru belli standart ölçülerde üretilmektedir. Bu ürünler değişken alanlarda, beklentileri karşılayacak şekilde kullanılır. Aynı zamanda geçişlerin ya da basıncın azaltılması için bazı özel parçalara ihtiyaç duyulur. Bu şekilde elde edilecek ürünlere redüksiyon denilir. Paslanmaz özellikleri olan borular için yine bu alanlara uyumlu paslanmaz bağlantı elemanları kullanmak gerekmektedir.

Yapılan çalışmalar sonucunda etkin sonuçları en iyi şekilde sağlayan redüksiyon ürünler, yüksek basıncı da düşürmede yardımcı olarak, etkin özellikli bir kullanım şansını sağlamaktadırlar.

Paslanmaz Redüksiyon Dayanımı

Paslanmaz redüksiyonlar, oldukça dayanıklı olan ürünlerdir. Paslanmaz redüksiyon farklı çeşitlere ayrılırlar ve bu çeşitlere oranla dayanımları da farklılık gösterebilir. Genel olarak 304, 304L, 316, 316L ve 316Ti kalite paslanmaz çelikten üretilirler.

304 Kalite Paslanmaz Redüksiyon: Yaygın olarak kullanılan paslanmazlardan biri olan 304 kalite paslanmaz, yüksek korozyon direncine sahiptir. Bu nedenle 304 kalite paslanmaz çelik ile üretilmiş olan redüksiyon da paslanmaya yönelik ortamlarda rahatlıkla kullanılabilir.

304L Kalite Paslanmaz Redüksiyon: 304 kalite paslanmaz çeliğe göre karbon oranı daha düşüktür. Özellikle kaynak yapılan bölgelerde yüksek dayanıma sahip olan 304L kalite paslanmaz redüksiyonlar sıklıkla kullanılırlar.

316 Kalite Paslanmaz Redüksiyon: 304 kalite paslanmaza göre daha fazla molibden ve nikel içerir. Bu içeriği sayesinde 316 kalite paslanmaz redüksiyonların dayanımı oldukça kuvvetlidir.

316L Kalite Paslanmaz Redüksiyon: 316L paslanmaz çelik malzemelerin korozyona dayanımı kimyasal içeriği sayesinde sert koşullu ortamlarda dahi çok iyidir. Bu nedenle 316L kalite paslanmaz ile üretilmiş olan redüksiyonlar da bu koşullara rahatça uyum sağlayabilirler.

316Ti Kalite Paslanmaz Redüksiyon: 316 serisinin içerisine daha fazla titanyum ekleyerek elde edilen 316Ti, bu içeriği sayesinde korozyona karşı oldukça dirençlidir. 316Ti kalite paslanmaz ile üretilmiş olan redüksiyon, pek çok farklı ortamda ve koşulda kullanılabilirler

Redüksiyon Çeşitleri Nelerdir ?

Redüksiyon çeşitlerini; eksantrik redüksiyon, konsantrik redüksiyon, paslanmaz dişli redüksiyon ve gıda redüksiyonu olarak incelemek mümkün.

Eksantrik Redüksiyon

eksantrik-reduksiyon-nedir

Diğer tüm elemanlar gibi eksantrik redüksiyon paslanmaz çelikten üretilen bir “fittings” bağlantı malzemesidir. Düz bir şekle sahip değildir. Genellikle, bir tarafı diğer tarafından daha eğri ya da düz durumdadır. Boru bağlantılarının döngülerini sağlamak için dirseklerde kullanılırlar. Farklı durumlarda, boru bağlantılarının devamlılığını sağlamak için vazgeçilmez bir elemandır.

Eksantrik Redüksiyon’un Sağladığı Faydalar

 • Akışkanların geçiş durumlarında oluşacak ses ve titreşimleri en aza indirir.
 • Boyutundan dolayı kısa olan eksantrik redüksiyon, az yer kaplar ve avantaj sağlar.
 • İki tarafı birbirinden farklı (düz-eğri) durumda olduğundan içerisinden geçen akışkanların türbülans yapmasını engeller ve sorunsuz bir iletim sağlar.
 • Borularda havanın birikmesini önleyerek olumsuz sonuçların doğmasını engeller.

eksantrik-reduksiyon-çalışma-şekli

Eksantrik redüksiyon kullanım şekli.

Konsantrik Redüksiyon

konsantrik-reduksiyon-nedir

Konsantrik redüksiyon, kullanımı olarak en çok tercih edilen redüksiyon tipidir. Eksantrik redüksiyonlar gibi paslanmaz çelikten üretilmektedir. Şekil olarak, koniye benzerler ve eksantrik redüksiyonlardan farklıdırlar. Büyük açıdan, küçük açıya doğru ve her iki taraftan eşit şekilde daralmaya sahiptir.

Konsantrik redüksiyona yukarıdan bakıldığında ise giriş ve çıkış bağlantı merkezlerinin, aynı noktada olduğu görülecektir.

Gıda Redüksiyonu

gıda-redüksiyonu-nedir

Gıda redüksiyonları tıpkı diğer redüksiyonlar gibi paslanmaz çelikten üretilirler. Diğerlerinden farklı olarak steril ve hijyenik olması gerekir. Gerekli hijyenin sağlanması ve steril olması için birtakım özel çalışmalar yapılır. Gıda redüksiyonları üretildikten sonra özel olarak iç ve dış kısımlarından parlatılır. Böylece oluşabilecek bakteri düzeyi en aza indirilmiş olur.

Bu üründe diğer redüksiyon ürünlerinde olduğu gibi başında veya sonunda etek adı verilen düz kısımlar bulunmamaktadır. Bu redüksiyonlar tam konik şeklindedir. Gıda redüksiyonları daha hijyenik olmaları için işlemleri bittikten sonra iç ve dış kısımları özenle parlatılır ve gıda ile temas ettiği için diğer redüksiyon ürünlerinden daha steril olması gereklidir. Bir başka özelliği ise paslanmaz redüksiyonlar kalıplara girip çıkarıldıkları için elektriklenmeye maruz kalmaktadır. Bu sayede mıknatıs tutmayan yapıları kalıplardan çıkarıldıktan sonra mıknatıs tutabilecek hale gelmektedir.

Paslanmaz Dişli Redüksiyon

paslanmaz-dişli-redüksiyon-nedir

Kaynakla bağlantı yapılan redüksiyonlara göre dişli redüksiyon kullanımı daha kolaydır. Çevir, tak yöntemiyle bağlantı sağlanır. Boru hatlarının çaplarını büyütmek ya da küçültmek için kullanılmaktadır. Farklı boyutta boruların, birbirleriyle herhangi bir malzemeye ihtiyaç duyulmadan bağlanmasını sağlar. Paslanmaz dişli redüksiyonların; dış tarafında yer alan dişlerine erkek, iç tarafında yer alan dişlerine ise dişi ismi verilir.

Kullanımının en yaygın olarak görüldüğü alan, ticari ve endüstriyel tesisatlardır. Sulama sistemleri, petrol sistemleri gibi alanlarda kullanımı örnek olarak verilebilir.

Tesisatlarda kullanımının yaygın olmasının en büyük sebebi, basınç ayarını dengeleyebilmesidir. Bu durum, paslanmaz dişli redüksiyon kullanılmasının en büyük sebeplerindendir.

Nipel Redüksiyon

Nipel redüksiyon malzemesi paslanmaz redüksiyon malzemelerinden bir türdür. Bu türünde kendi içerisinde sağladığı avantajlar vardır ve kullanıldığı alanlar bulunmaktadır. Bu üründe 2-3 çeşit farklı parça bulunabilmektedir. İki ağzı da dişli olabilir, tek taraf dişli olabilir veya redüksiyon dişli olarak modellerde karşımıza çıkabilmektedir. Bu malzemenin boyutu 5-10 cm civarında olmaktadır. Farklı türde çaplarda bulunabilmektedir. Bu çap boyutları; 1/’, ¾ ve 1 gibi farklı çap boyutları ile kullanılabilir.

paslanmaznipelredüksiyon

 

Redüksiyon Üretim Aşamaları 

Redüksiyon kendi içerisinde eksantrik, paslanmaz dişli, konsantrik ve gıda redüksiyonu olarak gruplara ayrılır. Her bir modelin üretim aşamasında bazı değişiklikler görülebilir. Redüksiyon çeşitleri dışında da bazı kriterlere göre üretilebilirler. Bu kriterler aşağıdaki gibidir.

 • Büyük çap veya küçük çap ölçülerine göre,
 • H uzunluğu ölçüsüne göre,
 • Üretim boyunca hangi malzemelerin kullanıldığına göre,
 • ASME veya EN standartlarından hangisine sahip olduğuna göre,
 • Kaynaklı veya kaynaksız alanlara göre üretim yapılabilir.

Tüm bu kriterlere karar verildikten sonra paslanmaz çelik kullanılarak paslanmaz redüksiyonlar elde edilir. Paslanmaz redüksiyonlar genel olarak standart boyutlara sahiptirler. Redüksiyon üretim aşamasını tamamladıktan sonra yaşanan satış sürecinde önemli olan paslanmaz redüksiyonların hangi alanda kullanılacağıdır. Satın alma işlemi bu doğrultuda ilerlemelidir.

Paslanmaz Redüksiyon Kullanım Alanları

Redüksiyon ürünler farklı beklentileri karşılayacak şekilde tasarlanmışlardır. Daha çok sıvı geçişi olan borularda ya da gıda sektöründe faydalı birer ürün olarak bilinmektedirler. Ayrıca konsantrik paslanmaz redüksiyon da tercih edilen ürünlerin başında gelir. Bunlar daha konik bir yapıya sahip, özel ölçülerde üretilmektedir. Bu tarz bir ürüne ihtiyacınız olduğunda öncelikli olarak ürünün uzunluğu, çapı ve dişli durumlarına dikkat edilerek sipariş verilmelidir.

Dişli redüksiyonlar iç ve dış dişli şekilde ikiye ayrılmaktadır. Bu şekilde farklı alanların birbirine bağlantı kurmasında etkin sonuçlar elde edilebilmektedir. Sıvı akışını doğru şekilde aktarabilmek için geçirgenliği düşürmeyecek şekilde belli azaltmalarla konik yapıya uygun şekilde kullanılmalıdırlar. Bu sayede geniş borulardan gelen sıvılar, çıkış noktalarında daha düşük basınç ve yeterli miktarda iniş yapabileceklerdir.

Redüksiyon Hangi Amaçlarla Kullanılır

Paslanmaz redüksiyon malzemesinin kullanım alanlarının geniş olabileceğini söyledik. Bunun ile birlikte bu malzemeler farklı alanlarda, birçok beklentiyi karşılayabilmek üzere tasarlanan malzemelerdir. En çok kullanıldığı alanlar sıvı geçişi olan boru hatlarında ve gıda sektörüne dayalı yerlerin boru hatlarında kullanılmaktadır. Ayrıca kullanılan bir başka redüksiyon malzemesi olan konsantrik paslanmaz redüksiyon da tercih edilen bir başka üründür.

Bu malzeme diğer ürünlere göre daha konik yapıda olmaktadır. Bu tarz bir ürün alacaksanız eğer dikkat etmeniz gereken hususlar; boyutu, çapı ve dişlileri olmaktadır. Asıl özelliğini gösteren detaylar buralarda saklıdır ve amacınıza uygun olması her şeyden önemlidir. Dişli redüksiyonlar ikiye ayrılarak kendi içerisinde iç ve dış dişli redüksiyon olarak farklı ürünler de oluşturmaktadır. Bu özellikleri sayesinde farklı alanlardaki boruların birbirleri ile daha kolay bir şekilde bağlanmasını sağlarlar. Konik yapıları sayesinde sıvı geçiren yapılarda, sıvı akışının doğru bir şekilde gerçekleşmesine olanak sağlar. Bu konik yapı sayesinde daha geniş bir yapıdan gelen sıvı, çıkış noktası olarak daha dar bir yapıya gelerek düşük basınç ile yeterli miktarda iniş yapabilmektedir.

Kullanım alanları olarak; sıvı taşımacılığı ve alış veriş gibi görevleri olan paslanmaz redüksiyon malzemeleri, sıvı depolayan tankerler ve gıda ürünlerini depolayan yerlerden transfer edilecek içerikleri en doğru şekilde transfer etmek için kullanılmaktadır. Uzunlukları göz önüne alınarak, paslanmaz redüksiyon tercihinizi yapmanız, uzun süreli ve sorunsuz bir kullanım için faydalı olacaktır.

Redüksiyon Kullanımı Faydaları

Özel alanlarda kullanılan bu ürünler basıncın düşürülmesinde ciddi anlamda etkilidirler. Sıvıların bulunduğu tankerler, gıda ürünleri ya da diğer malzemelerin en doğru şekilde sonuca ulaşmasına yardımcı olurlar. Bir paslanmaz redüksiyon alırken, uzunluğun ve çapların önemli olduğu unutulmamalıdır. Bu şekilde sorun yaşamadan iş akışınızı devam ettirebilirsiniz.

Standart olan borular arasında azaltma yaparken konik ürünler daha fazla talep görmektedir. Bu bağlantı elemanları boru ile aynı özelliğe sahip paslanmaz çelikten yapılmış olmalıdır. Sorunların yaşanmaması adına çeliğin özelliklerini bilerek, kesin ve doğru şekilde sipariş verilmeleri gerekir. Aynı şekilde dişli, dikişli ürünlerde de benzerlik özelliği ön planda olmalıdır.

Redüksiyon Siparişi Verilirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • H uzunluğu ölçüleri belirtilmeli
 • Büyük ve küçük çap ölçüleri verilmeli
 • Redüksiyonun kaynaklı ya da kaynaksız şekilde mi üretileceği belirtilmeli
 • Ürün üretilirken hangi malzemelerden yararlanıldığı öğrenilmeli
 • Malzemenin kalitesi ve özellikleri sorulmalı
 • Redüksiyon kullanım alanına göre hareket edilmeli

Paslanmaz redüksiyon çeşitleri hakkında elimizden geldiğince sizlere bilgi sunmaya çalıştık. Paslanmaz redüksiyonların kullanım alanları ve sağladığı faydaların neler olduğuna dair dikkat çeken noktalarını aktardık. Dilerseniz Paslanmaz kategorimizi ziyaret edek birçok farklı fittingslere göz atabilirsiniz. Destek almak istediğiniz durumlarda, yorumlara yazabilir ya da bizleri arayabilirsiniz. Enerji Paslanmaz olarak her zaman ihtiyaçlarınıza uygun hizmeti sunmaktan gurur duyarız. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, sağlıkla kalın

 

 1. Yunus Biçer diyor ki:

  Uzun zamandır en iyi redüksiyon hakkında bilgi arayışındaydım. Bu yazı sayesinde kafamdaki tüm sorular yanıt buldu. Paslanmaz çelik hakkında diğer içeriklere göz attım. Son derece güzel ve detaylı içerikler oluşturuyorsunuz. Emeğinize sağlık!

  • Enerji Paslanmaz diyor ki:

   Düşünceleriniz bizim için çok önemli. Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Paslanmaz hakkında daha fazla bilgi için blog ‘umuzu inceleyebiir, ürünlerimiz hakkında bilgi almak için iletişim kurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın