Paslanmaz Çelik Ürünlerin Hayatımıza Kazandırdığı 10 Fayda

paslanmazçeliğinhayatımızakazandırdığı10fayda

Paslanmaz çelik, hayatın her alanında sıklıkla kullanılan bir malzemedir. Paslanmaz çelik ürünlerin günlük hayata sunduğu birçok katkısı vardır. Paslanmaz ürünlerin avantajlarını birlikte inceleyelim.

Paslanmaz Ürünlerin Faydaları

Paslanmaz ürünler günlük hayatta da oldukça sık kullanılan ürünlerden biridir. Paslanmaz ürünlerin faydaları aşağıdaki gibidir.

  • Dayanıklılık: Korozyon direnci ve dayanıklılığı en yüksek olan malzemelerden biri paslanmaz çeliktir. Bu sebeple paslanmaz çelik ile üretilen ürünlerin de aşınma direnc bir o kadar yüksektir. Bu özelliği ile paslanmaz ürünler zor şartlara uzun süre dayanabilirler.
  • Hijyen: Paslanmaz çelik, bakterilere karşı kendini koruyabilen bir yapıya sahiptir. Bakterilerin üremesi için uygun ortamı sunmaz. Bunun haricinde kolayca temizlenebilen bir yüzeye sahip olduğu için hijyeni oldukça kolaydır. Paslanmaz çelik ile üretilen paslanmaz ürünler hijyenik bir şekilde uzun bir süre boyunca kullanılabilir.
  • Estetik: Son yıllarda mimari alanda en çok kullanılan malzemelerden biri de paslanmaz çeliktir. Paslanmaz çeliğin mimari ve dekorasyon alanlarında bu denli kullanılmasının sebebi hem dayanıklı hem de estetik bir görünüme sahip olmasıdır. Paslanmaz çelik kullanılarak üretilen ürünler ise parlak görünümleri ile ilk tercih edilen ürünlerden olurlar.
  • Doğa Dostu: Geri dönüşüme uygun olan çeliklerden üretildikleri için paslanmaz ürünler doğa dostu olarak adlandırılırlar. Çok sık kullanılan bir malzeme olmasından dolayı paslanmaz çeliğin geri dönüşüme katkı sağlaması günümüzde oldukça önemlidir.
  • Korozyon Direnci: Paslanmaz çelik üretim aşamasında krom ile kaplanır. Kromun oksijenle paslanmaz çelik arasında oluşturduğu filtre paslanmaz çeliğin korozyon direncinin yüksek olmasına sebep olur. Bu nedenle paslanmaz ürünler yüksek ısı ve basınca dayanıklı olan ürünlerdir.
  • Üretim Kolaylığı: Paslanmaz çelik hem üretim hem de kullanım aşamasında oldukça kolaylık sağlayan bir malzemedir. İstenilen ölçülere göre ayarlanabilen paslanmaz çelik üretimi oldukça kolay olan ve bu şekilde farklı ürün kalıplarına girebilen bir malzemedir.
  • Uzun Kullanım Ömrü: Paslanmaz çelik diğer malzemelere göre daha pahalı olduğundan kullanımından kaçınılır. Fakat fiyat performans açısından olağanüstü bir ortalamaya sahiptir. Uzun ömürlü olan bu malzeme ile üretilmiş ürünler de günlük hayatta sıklıkla kullanılsa da yıpranma yapmayacaktır.
  • Kolay Şekillenme: Paslanmaz çelik üretildikten sonra oldukça kolay şekil alabilen bir malzemedir. Bu sebeple birçok farklı endüstride birçok farklı şekilde kullanılabilir.

paslanmazürünlerinfaydaları

Paslanmaz Ürünler Nasıl Üretilir?

Paslanmaz ürünler, oldukça kolay üretilebilen ürünlerdir. Paslanmaz ürünlerin kolay bir şekilde üretilebilmesinin sebebi paslanmaz çeliğin kolay bir halde şekil almasıdır. Paslanmaz çeliğe istenilen şekil ve ölçü verildikten sonra paslanmaz ürünler oluşturulabilir. Bazı durumlarda paslanmaz çelik ile birlikte farklı malzemeler kullanılarak alaşım temelli ürünle elde edilebilir.

paslanmazürünlernasılüretilir

Paslanmaz Çelik Nasıl Anlaşılır?

Paslanmaz çelikler belirli kalitelerde, belirli alaşım oranlarına sahip olan malzemelerdir. Paslanmaz çeliklerin kalitelerinin anlaşılabilmesi için damgalarına bakılması gerekir. Damgalarda genel olarak 18/10 gibi bi ibare bulunur. Bu damga, paslanmaz çeliğin içerisinde yüzde kaç krom ve nikel bulunduğunu gösterir. Paslanmaz ürünler genellikle %18 krom, %10 nikel ve %72 oranında çelik içerirler. Krom ve nikel oranının düşmesi ürünün paslanmaz özelliğini yitirmesi anlamına gelir. Bu da ürünlerin kısa bir süre sonra paslanması, korozyon direncini kaybetmesi, ısıya karşı olan dayanıklılığını yitirmesi anlamına gelir.

paslanmazçeliknasılanlaşılır

Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları Nelerdir?

Paslanmaz kullanımı son yıllarda giderek artış göstermeye başlamıştır. Paslanmaz çelik, kağıt sanayi, petrokimya endüstrisi, ilaç endüstrisi, boya sanayi, plastik endüstrisi, inşaat endüstrisi, madencilik, mekanik endüstrisi, kimya endüstrisi, mühendislik endüstrisi ve gıda endüstrisi gibi alanlarda sıklıkla kullanılır. Paslanmaz çelik, ağır sanayi gibi endüstri ağırlıklı alanların yanı sıra mimari ve dekoratif amaçlarla da kullanılır. Bunu sebebi estetik bir görünüme sahip olmasıdır. Parlak ve kolay temizlenen yüzeyleri sayesinde gıda ve sağlık endüstrilerinde de rahatlıkla kullanılabilirler. Fırın yapımında, ısıtıcılarda veya fotoğraf sektöründe de kullanılırlar.

paslanmazçelikkullanımalanları

Paslanmaz çeliğin kullanım alanları ve amaçlarının bu denli fazla olması ölçülerinin de fazla olması anlamına gelir. Paslanmaz çelik kullanımı oldukça detaylı incelenmesi gereken bir konudur. Çok fazla çeşide sahip olduğu için paslanmaz çeliğin kullanım alanı da bir o kadar fazladır. Bu nedenle paslanmaz çelik seçimi yaparken ne için kullanılacağını saptamak oldukça önemlidir. Bu yazımızda sizlere, paslanmaz çeliğin hayatımıza kazandırdığı faydalardan bahsettik. Paslanmaz ürün çözümlerimiz ile daima hizmetinizdeyiz. Bizimle iletişim kurabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın