Paslanmaz Çelik Nedir ? Sağladığı Faydalar Nelerdir ?

paslanmaz-çeliğin-faydaları

Paslanmaz Çelik Nedir ?

Paslanmaz çelik, genel olarak bir demir alaşımı ve %10 oranında karbon içeren bir çelik türüdür. Krom, çeliğin paslanmazlık özelliği kazanmasına ve kendi kendini yenileyebilme özelliğine kavuşmasını sağlar. Bu özelliği ile paslanmazlık süresi oldukça uzun olur ve maliyetleri minimuma indirerek avantaj sağlar.

 Paslanmaz çelik, insan hayatının her noktasında kullanımı yaygın olarak görülen malzemedir. İlk zamanlarda endüstride kullanımı oldukça yaygın olan paslanmaz çelik, daha sonra yaşamımızda iyice yer etmeye başlamıştır. Hayatımızda bu kadar yer etmişken, sağladığı faydalar ve özellikleri net olarak insanlar tarafından bilinmemektedir. Gıda, inşaat, endüstri gibi alanlarda kullanımı oldukça yaygındır ve gün geçtikçe daha da artmaktadır. Günümüzde yüksek maliyetli olması sebep gösterilerek, çeşitli firmalar tarafından kullanılması reddedilmektedir. Sağlam bir yapıya sahip olması ve gıda alanında hijyenik bir kullanım sunması, paslanmaz çeliği diğer türlerden ayıran en önemli özelliklerindendir.

Paslanmaz Çelik Faydaları Nelerdir ?

paslanmaz-çelik-faydaları

Temiz ve şık bir görünüme sahip olan paslanmaz çeliklerin aynı zamanda hijyenik olması, paslanmaz çeliği vazgeçilmez kılan özellikler arasında yer almaktadır.

Dayanıklıdır

Paslanmaz çelik, diğer türlerine göre mukavemet değeri ve korozyon direnci oldukça yüksek bir malzemedir. Bu sebeple inşaat uygulamalarında kullanılır ve büyük güven duyulur. Betonlara destek vermesi için paslanmaz çelikten fazlaca yararlanılır.

Hijyeniktir

Bakterilere ve oluşabilecek herhangi bir patojene karşı dirençlidir. Bakterilerin üremesi için gerekli ortamı sunmaz. Temizliği oldukça kolaydır ve ekstrem temizlik malzemeleri gerektirmez. Basit karışımlar ile yüzeyini kolayca temizleyebilirsiniz. Tüm bu artıların yanında; yemek ve sağlık sektöründe yaygın olarak tercih edilir.

Estetiktir

paslanmaz-çelik-mimaride-kullanım

Parlak görüntüsü ile tüm dikkatleri üzerine çeken paslanmaz çelik, günümüzde yeni yapılan evlerin mimarisinde sıklıkla tercih edilir. Kullanıldığı yerlere modern bir görünüm kazandırması, paslanmaz çeliği vazgeçilmez kılan özellikler arasında yer alır.

Doğaya Zarar Vermez

paslanmaz-çelik-geri-dönüşüm

Halihazırda geri dönüştürülen çeliklerden üretildiği için kullanım süresi dolduğunda, yeniden geri dönüşüme kazandırılabilir. Gün geçtikçe geri dönüşüme önem verilen dünyamızda, paslanmaz çeliğin katkısı büyük önem arz etmektedir.

Korozyon Direnci

Paslanmaz çelik, üretilirken; oksijen ile birleşen krom maddesinden yararlanılarak üretilir.  Böylece üzerinde bir film oluşturulur ve ileride oluşabilecek hasarları kendi kendine tamir etme özelliğine kavuşur. Bu durum yüksek sıcaklık ve basınç olan ortamlarda, çelik kullanımının önünü açar.

Üretim Kolaylığı

Paslanmaz çelikler, üretim aşamasında kolayca kesilebilir yapıları sayesinde, büyük kolaylık sağlarlar. Bu durum, hızlı üretimin önünü açar ve zaman kaybını minimuma indirir.

İlginizi Çekebilir: Paslanmaz Vana Nedir ? Paslanmaz Vana Çeşitleri

Paslanmaz Çelik Çeşitleri Nelerdir ?

paslanmaz-çelik-çeşitleri-nelerdir

Farklı kullanım alanlarına sahip olan paslanmaz çelikler, içerisine katılan maddeler ile birlikte kullanım amaçlarına uygun hale getirilir. Sert bir çelik elde edilmek isteniyorsa, üretiminde kullanılan karbon miktarı arttırılabilir. Kesici özellikler kazandırılmak isteniyorsa, çelik yüzeyine ısıl işlemler ile müdahale edilir.

Dubleks Çelik

Dubleks paslanmaz çelik, diğer türlerin aksine çift yönlü bir yapıya sahiptir. Östenitik ve Ferritik çelik özelliklerini bir arada taşır. Korozyon direnci diğer paslanmaz çelik türlerine göre daha yüksektir.

Östenitik Çelik

Paslanmaz çelik alanında en yaygın kullanım oranına sahip çeşittir. Genel olarak; eczacılık, gıda ve kimya alanlarında kullanılır. Östenitik çeliği diğer çeliklerden ayıran en önemli özellik; manyetik olmamasıdır.

Ferritik Çelik

Östenitik paslanmaz çeliklere göre paslanmaya karşı daha az dayanıklıdırlar. Mukavemet gücü düşüktür. Genel anlamda paslanmaz çeliklerde olumsuz olarak görülen manyetik özelliğe sahiptirler.

 Paslanmaz çeliklerin faydalarını ve çeşitlerini ele aldığımız bir yazının daha sonuna geldik. Kullanım alanlarından, insan hayatına dokunduğu noktalardan bahsettik. Aklınıza takılan herhangi bir soruyu, yorumlar kısmında bizlere sorabilir, dilediğiniz zaman Enerji Paslanmaz ailesinden hizmet alabilirsiniz. İhtiyaçlarınıza, en iyi hizmeti sunmak için buradayız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın