Paslanmaz Vana ve Paslanmaz Vana Çeşitleri

Paslanmaz vana paslanmaz boru ve diğer tesisat hatlarında boru içindeki akışı durdurmak durmuş olan akışı tekrardan başlatmak ve akışın debisini belirli oranlarda düşürmek amacıyla kullanılan tesisat ekipmanlarıdır. Paslanmaz vanalar sadece boru hatlarında değil paslanmaz kazan su depoları gibi bir sıvıyı saklamak amacıyla yapılan tanklarda sıvıyı tahliye etmekte de kullanılır.

Paslanmaz vanalar hatlara çeşitli yollarla bağlanabilirler. Bu bağlantılar kısaca dişli bağlantı, kaynaklı bağlantı ve flanşlı bağlantıdır. Paslanmaz vanaların farklı sınıf ve modelleri olup hepsini farklı farklı sınıfta inceleyebiliriz. Bu sınıfları şu şekilde sıralayabiliriz, paslanmaz dişli küresel vana,Paslanmaz soketli vana, paslanmaz kelebek vana, paslanmaz flanşlı vana, paslanmaz iğneli vana,paslanmaz mini küresel vana, paslanmaz monoblok vana,paslanmaz glob vana,paslanmaz gayt vana ve paslanmaz bıçaklı vana.

Paslanmaz vanalar kalite çeşidine göre iki sınıfa ayrılıp 304 Kalite vana ve 316 Kalite vana diye sınıflandırılır.304 Kalite paslanmaz vana daha çok hava ve aşındırıcı korozyon olmayan sıvı ve benzeri akışkan grubunda kullanılır iken, 316 Kalite paslanmaz vana ise deniz suyu, petrol ve benzeri hatlar kısacası kimyasal akışkanın yani korozyonun yüksek olduğu hatlarda kullanılmaktadır.

Paslanmaz Vana Çeşitleri Nelerdir ?

Kullanım alanına göre paslanmaz vana dört ana grup altında toplanır. Bunlardan ilki küresel vana olarak adlandırılır. Dişli şeklinde de olan bu vanalar, basıncın düşük olduğu alanlarda kullanılırlar. Bir diğer paslanmaz vana çeşidi ise kelebek vana türüdür. Daha çok gıda tesislerinde, hattaki akışı içinde bulunan disk sayesinde sağlayarak, görevini tam anlamıyla yapar. Bir diğer paslanmaz vana çeşidi olan flanşlı vanalar, yüksek basınçlı alanlarda, küresel vanalara alternatif olarak üretilen ürünlerdir. Çalışma mantıkları küresel vanalarla aynıdır ve sızdırmazlık contalar sayesinde sağlanmış olacaktır. Bıçaklı vanalar, hatta flanş aracılığıyla bağlanan elemanlardır. Gövde içinde bir bıçak bulunur ve hattaki akışı kontrol altında tutarlar. Tam açık ya da kapalı şekilde kullanıma uygun ürünlerdir.

paslanmazvanaçeşitlerinelerdir

Paslanmaz Dişli Küresel Vana

paslanmaz dişli küresel vana

Paslanmaz dişli küresel vanalar genellikle basıncın 16-100 Bar olduğu hatlarda kullanılır. Bu hatlara dişli olarak bağlandıkları için dişli vana adını alan vanalar akış kontrolünü içlerinde bulunan ve bir yüzeyinde karşıdan karşıya tam geçiş olacak şekilde delinmiş küreler ile sağlanır. Bu küreler vana üzerinde bulunan kol  veya pnomatik devre aracılığıyla hareket ettirilerek hatta ki akış kontrol edilebilir. Bu vanalar düz bir hat üzerindeki akışı kontrol edebileceği gibi 3 borunun birleştiği bir yerde hatta ki akışın yönünü belirlemek içinde kullanılabilirler.Bu tür vanalara yollu paslanmaz vana denir. Ayrıca paslanmaz dişli küresel vanalar gövde parçalarının sayısına göre 2 parçalı ve 3 parçalı diye ayrılırlar. Kullanımları ve akış kontrol yöntemleri aynı olan 2 ve 3 parçalı paslanmaz vanaların tek farkı 3 parçalı vanaların kolayca sökülüp temizlenebilmesi ve küre conta gibi yedek parçalarının kolayca  değişebilmesidir.

Paslanmaz Kelebek Vana

paslanmaz kelebek vana

Paslanmaz kelebek vanalar genellikle gıda ve kimya tesislerinde kurulan paslanmaz boru hatları üzerinde kullanılmaktadır. Bu hatlarda hijyen çok mühim olup, hijyenik türü fittingsler ile birlikte kullanılan kelebek vanalar hatlara kaynak yapılarak bağlanırlar. Paslanmaz kelebek vanalar hattaki akışı içerisinde bulunan disk sayesinde kontrol ederler. Vana gövdesinde bulunan bir milin etrafında yer alan disk, vana kolunun mili çevirmesiyle dönerek akışı kontrol eder.

Ayrıca wafer ve lug tip diye adlandırılan ve dış gövdenin döküm yalnızca diskin paslanmaz olduğu kelebek vanalarda vardır. Bu vanalar maliyetinin uygunluğu ve paslanmaz kelebek vanaların çap olarak bulunmadığı hatlarda kullanılır.

Paslanmaz Flanşlı Vana

paslanmaz flanşlı vanaPaslanmaz flanşlı vanalar dişli küresel vanaların dayanamayacağı yüksek basınçlı ortamlarda kullanılırlar. Hatlara karşılıklı iki flanşın arasına konularak üzerlerinde bulunan flanşlar ile bağlanırlar. Flanşlı vanaların çalışma mantığı da paslanmaz küresel vanalar ile aynıdır. Ayrıca paslanmaz flanşlı vanalarda 2 parçalı flanşlı vana ve 3 parçalı flanşlı vana olarak ayrılırlar. Paslanmaz flanşlı vanalarda sızdırmazlık contalar ile sağlanır.Contalar içinden vananın içinden geçen akışkan hava veya diğer ürün gruplarına göre teflon ,epdm ve farklı contalar ile sağlanmaktadır.

 

Paslanmaz Bıçaklı Vana

paslanmaz bıçaklı vana

Paslanmaz bıçaklı vanalar hatlara flanşlar aracılığıyla bağlanırlar. Gövde içinde iki conta arasında bulunan bir bıçağın aşağı ve yukarı hareket etmesiyle hattaki akışı kontrol eden vanalardır. Bıçaklı vanalar genellikle gövde döküm ve bıçak paslanmaz olarak kullanılırlar.  Tam açık ve tam kapalı şekilde kullanımı tercih edilmektedir.

Paslanmaz Soketli Küresel Vana

paslanmaz soketli küresel vana

Paslanmaz soketli küresel vanalar genellikle basıncın 16-200 Bar olduğu hatlarda kullanılır. Bu hatlara kaynaklı olarak bağlandıkları için soketli vana adını alan vanalar akış kontrolünü içlerinde bulunan ve bir yüzeyinde karşıdan karşıya tam geçiş olacak şekilde delinmiş küreler ile sağlanır. Bu küreler vana üzerinde bulunan kol veya pnomatik kontrol sistemiyle hareket ettirilerek hatta ki akış kontrol edilebilir. Bu vanalar düz bir hat üzerindeki akışı kontrol edebileceği gibi 3 borunun birleştiği bir yerde hatta ki akışın yönünü belirlemek içinde kullanılabilirler.

Paslanmaz 3 Yollu Vana

paslanmaz üç yollu vana

Paslanmaz 3 yollu vana hatta bulunan akışkan ,gaz ısı ve diğer bileşenleri iki farklı yöne aynı anda ve ayrı ayrı olarak dağıtabilmemizi sağlayan paslanmaz enstrüman malzemesidir.Paslanmaz 3 yollu vanalar ; L Tipi paslanmaz 3 yollu vana ve T tipi 3 Yollu paslanmaz vana olarak iki sınıfa ayrılmaktadırlar.L tipi paslanmaz 3 yollu vana sistemde hareket halinde olan akışkanı ya sağa ya sola verir ike T Tipi 3 yollu vana ise aynı anda akışkanı hem sağa hem sola vermektedir.

Paslanmaz Mini Küresel Vana

paslanmaz mini küresel vana

Paslanmaz mini küresel vana küçük ve ergonomik yapısından ötürü hatlarda yerden tasarruf etmek ve sık açılıp kapanmaktan dolayı çabuk bozulabilen kollu küresel vanalara göre dayanıklı açma düzeneğinden ötürü tercih edilmektedir

Paslanmaz vanalar aktüatör uzaktan kontrol sistemi yöntemi ile de çalıştırılabilir.Bu kaynak genelikle elektrik akımı ve pnomatik basınçtır.

Paslanmaz vana 304 Kalite ve 316 Kalite olarak stoklarımızda bulunmaktadır.

Paslanmaz Vana Kullanım Alanları

Açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, her alana uygun bir paslanmaz vana türü bulunmaktadır. Gıda tesisleri, makineler ve benzeri şekilde ihtiyaç duyulan tüm alanlarda paslanmaz vana aktif şekilde kullanılabilmektedir. Hem eklenti özelliğini sağlar hem de akışının istenen şekilde oluşmasına müsaade eder. Paslanmaz ürün kullanılması gereken tüm ortamlar için uygudur. Hangi ürünün kullanılacağına ise hattın özelliği, eklenme şekliyle karar verilecektir. Bu benzersiz ürün, özel kalite paslanmaz çeliklerle üretilir. Tam olarak görevini yapabilmesi için kesinlikle doğru monte edilmesi gerekir. Sıvı ortamlar her zaman korozyon için elverişli ortamlardır. Bu nedenle tüm hatta olduğu gibi vana alanlarında da paslanmaz ürünlerin tercih edilmesi büyük önem arz etmektedir. Beklentileri en doğru şekilde karşılayacak olan paslanmaz vana, aktif görevini uzun yıllar boyunca doğru şekilde yapabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın