Paslanmaz Kaynak Boyunlu Flanş

Paslanmaz Kaynak boyunlu flanşları diğer flanşlardan ayıran en büyük özellik ,konik ve uzayan bir boyuna sahip olmalarıdır. Boyun kısmının et kalınlığı,flanştan başlayarak kaynak edilecek borunun uç kısmına doğru boru et kalınlığına kadar azalır.Konik boyun kısmı, paslanmaz kaynak boyunlu flanşın mukavemetine etkisi bakımından büyük önem arz etmektedir.

Paslanmaz Boru sisteminde genleşme ve diğer değişken kuvvetlerin meydana getirebileceği eğilmeler karşısında paslanmaz kaynak boyunlu flanşların göstereceği bu mukavemet, sistemin dayanıklılık süresinin uzamasında büyük rol oynar. Bu nedenle, yüksek basınç, sıfırın altında sıcaklık veya yüksek sıcaklık dereceleri, sabit veya geniş, sınırlar içinde değişen yükleme gibi ağır koşulların mevcut olduğu sistemlerde daima paslanmaz kaynak boyunlu flanşlar tercih edilmelidir. Özellikle yüksek basınçta, yüksek sıcaklıkta veya tehlikeli sıvılar taşıyan boru sistemlerinde paslanmaz kaynak boyunlu flanşların kullanılması önerilir.

Paslanmaz kaynak boyunlu flanş içeriğindeki elementlere göre ayrılmakta olup; 304 Kalite kaynak boyunlu flanş, 316 Kalite kaynak boyunlu flanş, 316Ti kalite kaynak boyunlu flanş, 321 Kalite kaynak boyunlu flanş, 310 Kalite kaynak boyunlu flanş diye farklı kaliteleri olup kullanılacak hattan geçen akışkana sıvıya ve ısı derecesine tercih edilmelidir.Paslanmaz 304 kalite kaynak boyunlu flanş daha çok hava ve kimyasal aşındırıcı sıvıların olmadığı hatlarda kullanılır iken 316 paslanmaz kaynak boyunlu flanş ise içerisindeki molibden elementinden ötürü kimya tekstil denizcilik ve petrol türevi akışkanın geçtiği hatlarda kullanılır.

316Ti kalite dirsek ısı ve asitik ortamların bir arada olduğu devrelerde kullanılır iken 321 Kalite ve 310 Kalite paslanmaz kaynak boyunlu flanş ise yüksek ısıya maruz kalan devrelerde ( Çimento fabrikaları ısı kazanları nükleer santraller gibi tesislerde ) içeriğindeki crom ve nikel elementinin diğer paslanmaz kalitelerine göre yüksek olması ( Crom % 25 – Nikel % 20,5 ) ısıya direncinin yüksek olması nedeni ile tercih edilmektedir.

Paslanmaz kaynak boyunlu flanş hatta bulunan borulara alın alına kaynak yapılarak bağlanırlar. Kaynak boyunlu flanşlar da tıpkı paslanmaz düz flanşlar gibi bağlanarak sızdırmazlık sağlanır.Paslanmaz kaynak boyunlu flanşlar hatta kullanılacak basınca göre değişik normlarda üretilmektedir. PN6 Kaynak boyunlu flanş, PN10 Kaynak boyunlu flanş, PN16 Kaynak boyunlu flanş, PN40 Kaynak boyunlu flanş 150LB Paslanmaz kaynak boyunlu flanş, 300LB Paslanmaz Kaynak boyunlu flanş, Paslanmaz 600LB Kaynak boyunlu flanş bu çeşitlerden bazılarıdır.

Paslanmaz kaynak boyunlu flanş ; Paslanmaz 304 Kalite ve paslanmaz 316 Kalite olarak stoklarımızda bulunmakta olup diğer kalitelerde ise teslim süresine bağlı kalarak imalat veya yurt dışında güvenli üreticilirden tedarik edilerek sanayimize sunulmaktadır..

Paslanmaz kaynak boyunlu flanşlar için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın