Paslanmaz Fittings Malzemeler

paslanmazfittingmalzemelernedir

Paslanmaz çelik malzemeler, kullanıldıkları alanlara sağlamış oldukları katkılar dolayısıyla her geçen gün daha geniş kullanım alanlarına ulaşmaktadır. Paslanmaz çelik kullanılarak imal edilen ürünler arasında fittings ürünleri de önemli bir yere sahiptir. Borular arasında bağlantı kurulmasını sağlayan fittngs ürünleri, paslanmaz çelikten imal edildikleri zaman daha uzun süre kullanılabilmektedir. Kullanım amaçları ve sahip oldukları işlevlere bağlı olarak bu malzemeler çeşitlilik göstermektedir.

Paslanmaz Fittings Çeşitleri

Borular arası bağlantı sağlamak amacıyla kullanılan paslanmaz fittings kullanım alanı ve çeşit olarak oldukça geniş bir yere sahiptir. Bu çeşitlerden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Paslanmaz Dişli Fittings: Paslanmaz dişli fittings ürünleri, üzerilerinde bulunan dişliler ile dişli boruların birbirlerine bağlanmasını sağlamaktadır. İyi derecede sızdırmazlık özelliğine sahip olan paslanmaz dişli fittings ürünlerinde, boru ile fittngs malzemesinin denk dişlilere sahip olmasına özen gösterilmelidir. Sökme ve takma konusunda sunduğu kolaylık nedeni ile yaygın olarak kullanılmaktadır.
  • Paslanmaz Kaynaklı Fittings: Dişli ürünlerin aksine, kaynak yolu ile borulara sabitlenen fittings ürünleri, sızdırmazlık bakımından dolayı dişli fittings ürünlerinden daha iyi bir yere sahiptir. Ancak tesisatı tek parça haline getirmesi ve arıza durumunda sökülmesinin zor olması gibi dezavantajları da bulunmaktadır.
  • Paslanmaz Manşon: Paslanmaz manşon ile dişli fittingsler birbirlerine büyük ölçüde benzerlik göstermektedir. Yalnızca paslanmaz manşonlarda dişliler, manşonun iç kısmında yer almaktadır.
  • Paslanmaz Nipel: Paslanmaz fittings ürünleri arasında önemli yere sahip olan paslanmaz nipeller, bir taraftan dişli, diğer taraftan geçmeli olacak şekilde tasarlanmıştır. Özellikle boru ile hortum bağlantılarında bu üründen yararlanılmaktadır. 

İlginizi Çekebilir: Paslanmaz Tapa Nedir ? Kullanım Alanları Nelerdir ?

paslanmazfittingsçeşitleri

Paslanmaz Fittings Kullanım Alanlarını Keşfedin

Paslanmaz fittings malzemelerinin kullanım alanları için bir sınırlama yapabilmek mümkün değildir. Zira günümüzde bu ürünün kullanılmadığı alanlar, son derece sınırlıdır. Basitçe söylemek gerekirse, boru ve hortumların kullanıldığı her yerde paslanmaz fittings ürünleri de kullanılmaktadır. Bunların başında petrol boru hatları gelmektedir. Bununla birlikte kimyasal fabrikalarında ve petro kimya endüstrisinde de fittings malzemelerden yaygın olarak yararlanılmaktadır. Otomotiv sektörü, araçlarda yer alan hortumların sızdırmadan birbirlerine eklenmesi adına paslanmaz fittings malzemelere başvurmaktadır. Bununla birlikte son yıllarda gıda alanında da bu malzemelere duyulan ilgi artmaktadır. Sıvı gıdaların aktarılmasında paslanmaz fittings malzemeler öne çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Paslanmaz Dikişsiz Boru Özellikleri Nelerdir ?

paslanmazfittingkullanımalanları

Paslanmaz Fittings Kalite Grupları

Paslanmaz fittings malzemeler çok işlevsel ürünler olsalar da kalite farklılığına sahiptirler. Fittings üretiminde tercih edilen paslanmaz çelik türü, fittings malzemesinin kalitesini de doğrudan etkilemektedir. Bu doğrultuda en sık kullanılan paslanmaz çelik grubu, 304 paslanmaz çeliklerdir. Uygun maliyeti, dayanıklılığı ve yüksek korozyon direnci ile 304 paslanmaz çelikten imal edilen fittings malzemeleri, son derece yaygındır. 316 paslanmaz çelik kullanılarak imal edilen fittngs ürünleri daha kaliteli olsa da maliyetinin yüksek olması nedeni ile çok tercih edilmemektedir. Ancak korozyon riskinin çok yüksek olduğu alanlarda, 316 paslanmaz çelik daha idealdir. 303 ve 310 paslanmaz çeliklerden de fittings ürünleri imal edilebilmektedir.

paslanmazfittingskalitegrupları

Paslanmaz Fittings Sunduğu Faydalar

Paslanmaz fittings ürünlerinin en büyük faydası, adından da anlaşılacağı gibi paslanmaz oluşudur. İçerisinde bulunan krom ve nikel sayesinde hem son derece dayanıklı hem de korozyon ve aşınmalara karşı dirençli bir malzeme olan paslanmaz fittings ürünleri, uzun kullanım ömrüne sahip olmaları yönüyle de avantajlıdır. Bir kez alındıktan sonra uzun yıllar boyunca kullanılabilmeleri maliyet/yıl hesabı yapıldığı zaman en avantajlı bağlantı ürünleri olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca yüksek sıcaklık ya da yüksek basınç gibi durumlar karşısında da en sağlam malzemelerden biri olması, paslanmaz fittings ürünlerinin cazip hale gelmesini sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın