304 Kalite Paslanmaz Çelik Nedir ? Kullanım Alanları Nelerdir ?

304paslanmazçelikveözellikleri

Tüm dünyada en çok kullanılan paslanmaz çelik kalite grubu olan 304 paslanmaz çelik kalite açısından ortanın üzeri denilebilecek bir seviyede yer almaktadır. Hem üretiminin kolay olması hem de çok farklı alanlarda kullanılabilmesi nedeni ile bu çelik türü sıkça tercih edilmektedir. Ayrıca piyasada, en kolay bulunabilen paslanmaz çelik türüdür. 304 kalite paslanmaz çelikler, ağır endüstri ve çok zorlu koşullarda kullanım için uygun değildir. 304 paslanmaz çelik tercih etmeden önce kullanılacak alan ile uygunluğu konusunda bir miktar araştırma yapılması doğru olacaktır.

304 Paslanmaz Çelik Özellikleri

304 paslanmaz çelik sahip olduğu özellikler sayesinde son derece işlevsel bir malzemedir. Bu malzemenin en öne çıkan özelliği kaynak yapılabilmesi için en uygun çelik türlerinden biri olmasıdır. Özellikle ekleme yapılarak kullanılacak yerlerde bu çeliğin tercih edilmesi olanaklıdır. Çok kalın kaynağa ihtiyaç duyulmadığı sürece ortalama ve ortalama üstü kaynak işlemlerine son derece uygundur. Korozyona dayanıklılık konusunda çok iyi olduğunu söylemek mümkün değildir. Daha çok gündelik kullanıma yönelik olarak üretilen bu malzeme, korozyon şartlarının ağır olduğu ortamlar için uygun değildir. Dövülebilme yeteneği açısından da 304 paslanmaz çelikler standart bir değere sahiptir. Çok yüksek dövme gerektiren işlemlerde 304 paslanmaz çeliğin kullanılması tavsiye edilmemektedir. 304 kalite paslanmaz çelikleri avantajlı kılan bir diğer özellik ise fiyat açısından diğer çelik türlerine göre oldukça uygun olmasıdır.

304paslanmazçeliközellikleri

304 Paslanmaz Kullanım Alanları

304 paslanmaz çelikler hafif endüstri alanları ve gündelik kullanım için son derece kullanışlıdır. Özellikle mutfak aletlerinin yapılmasında büyük ölçüde 304 paslanmaz çelik tercih edilmektedir. Korozyon tehdidin çok olmadığı mutfaklarda kullanım için son derece uygun bir malzeme olan 304 paslanmaz çelikler, mutfaklarda çok uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Otomotiv yan sanayide de 304 paslanmaz çelikler yaygın bir kullanıma sahiptir. Ayrıca hafif ve orta ağırlıktaki endüstriyel alanlarda da 304 paslanmaz çeliklerin görülme sıklığı yüksektir. Ancak korozyon direncinin çok yüksek olmaması nedeni ile 304 paslanmaz çeliklerin ağır endüstrilerde kullanılması tavsiye edilen bir durum değildir.

304paslanmazkullanımalanları

304 Paslanmaz Çelik Alternatifi Kalite Grupları

Paslanmaz çelik türleri farklı özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Bu yüzden de ihtiyaca göre 304 paslanmaz çelik alternatifi olarak kullanılabilecek bazı paslanmaz çelik türleri mevcuttur. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • 303 Paslanmaz Çelik: Bu paslanmaz çelik türünün korozyon direnci düşüktür ancak en kolay işlenebilen paslanmaz çelik türüdür. Bu yüzden de işlenebilir çeliğe ihtiyaç duyulduğu zamanlarda bu çelik türü kullanılabilmektedir.
  • 316 Paslanmaz Çelik: 304 paslanmaz çeliğin bir üst kalitesi olarak adlandırılabilecek olan 316 paslanmaz çelik ürünleri, korozyona karşı daha dirençlidir. Ancak daha yüksek maliyetli olması gibi de bir dezavantaja sahiptir.
  • 321 Paslanmaz Çelik: Paslanmaz çelik ürünleri arasında korozyon direnci en yüksek olan malzemedir. En ağır şartlar altında bile uzun yıllar boyunca paslanmadan kullanılabilmektedir. Ancak hem maliyeti çok yüksektir hem de piyasada bulunabilirliği çok düşüktür.

304paslanmazcelikalternatifikalitegruplari

304 Paslanmaz Kalitesinin Diğer Kalite Gruplarından Farkları

304 paslanmaz çeliklerin diğer paslanmaz çeliklere göre en büyük farkı kolay bulunabilir olması ve maliyetinin uygun olmasıdır. 304 paslanmaz çeliğin arzı konusunda piyasada herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Korozyon direnci açısından da kendisinden alt seviyede olan ürünlere oranla daha dirençlidir. Ancak işlenebilir olması açısından diğer bazı türlerin gerisinde kalmaktadır. Bu yüzden de seri üretim alanlarında kullanılma olanağı yoktur. 304 paslanmaz çelikler kullanılmadan önce kullanım alanına uygun olup olmadığına dair bir ön inceleme yapılması avantajlıdır.

İlginizi Çekebilir: Paslanmaz Nipel Nedir ? Çeşitleri Nelerdir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın