303 Paslanmaz Çelik Nedir ? Özellikleri Nelerdir ?

303paslanmazceliknedir

303 paslanmaz çelik, paslanmaz çeliklerin kalitelerine göre yapılan sınıflandırmada en çok bilinen türlerden biridir. Temel paslanmaz çelik ürünlerinden biri olmasına rağmen, bazı eksi yönleri de bulunmaktadır. 303 paslanmaz çeliklerin en büyük özelliği kolay işlenebilir olmalarıdır. Bu durumun temelinde sülfür oranının yüksek olması yatmaktadır. Ancak sülfür yüksekliğinin çelik üzerinde büyük bir dezavantajı da söz konusudur. Bir çelikte sülfür miktarının artması, korozyon direncinin düşmesi anlamına gelmektedir. Bu yüzden de 303 paslanmaz çelik ürünlerinin korozyon direnci son derece düşüktür. Güçlü kimyasalların kullanıldığı ve şartların ağır olduğu durumlarda bu paslanmaz çelik türü uygun değildir.

303 Paslanmaz Çelik Özellikleri

303 paslanmaz çelikleri ön plana çıkaran temel özellik, kolay şekil alabilmeleridir. Bunun dışında geri kalan yönleri ile 303 paslanmaz çeliklerin kullanışlı olduğunu söylemek pek mümkün değildir. Bu paslanmaz çelik türünün kaynak yapılabilme oranı oldukça düşüktür. Ancak çok gerekli olduğu durumlarda düşük karbon değerine sahip kaynak kullanımı mümkündür. Bunun dışında güçlü kaynak gerektiren durumlar karşısında 303 paslanmaz çelikler dayanıksızdır. 303 paslanmaz çelik ürünlerinin bir diğer eksi yönü ise mekanik yönden son derece zayıf olmalarıdır. Güçlü mekaniğe ihtiyaç duyulan alanlar için de bu ürünlerin kullanımı sakıncalıdır. Son olarak da 303 paslanmaz çeliklerin dövülebilme olanaklarının olmadığını da söylemek gerekir. Dövülmeye ihtiyaç duyulan ortamdalar için 303 paslanmaz çelikleri tercih etmek mantıklı değildir.

303paslanmazçeliközellikleri

303 Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

303 paslanmaz çelikler her ne kadar kullanışsız görünse de esasında yaygın olarak kullanılan ürünlerdir. Bu çeliğin yaygın kullanımına neden olan durum ise işlenebilir olmasıdır. Özellikle çeliğin hızlı bir şekilde işlenmesine ihtiyaç duyulan tüm seri üretim alanlarında 303 paslanmaz çelik tercih edilmektedir. Diğer yönlerden üstün olan ancak işlenebilme olanağı bulunmayan paslanmaz çelikler ile seri üretim gerektiren ürünlerin üretilebilmesi mümkün değildir. 303 paslanmaz çelikler; paslanmaz çelik vida ve cıvata üretiminde, gıda endüstrisinde kazanların imal edilmesinde ya da sıvıların sevk edilmesinde, otomotiv sektöründe paslanmaz mil ve yedek parça yapımında ve elektrik ünitelerinde sıklıkla görülebilmektedir. Ayrıca bu malzemenin dekorasyon amacıyla kullanımı da son derece yaygındır.

303paslanmazçelikkullanımalanları

303 Paslanmaz Çelik Üretimi

Paslanmaz çelik üretimi özen gerektiren bir üretim alanıdır. Ürün içerisinde yer alan maddelerin homojen bir şekilde karıştırılamaması, ürünün kullanımı ve işlenmesi esnasında istenmeyen durumların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. 303 paslanmaz çelik ürünleri için de bu durum geçerlidir. 303 paslanmaz çelikler esas özelliklerine tavlama işlemi ile birlikte kavuşmaktadır. Tavlama işleminin yeterince iyi yapılmaması, çelik kalitesinin düşmesine ve en iyi özelliklerinden bile yeterince faydalanılamamasına neden olmaktadır. Özellikle uzak Asya menşeli paslanmaz çeliklerde bu sorunlara çokça rastlanmaktadır.

303paslanmazçeliküretimi

303 Paslanmaz Çelik Faydaları

Paslanmaz çelikler için geçerli olan tüm faydalar 303 paslanmaz çelikler açısından da geçerlidir. Ancak, 303 paslanmaz çeliklerin en büyük faydası, seri üretime yardımcı olmalarıdır. Bu yönden de ekonomiye olan katkısı oldukça fazladır. Seri üretim gereken alanlarda sert çeliklerin kullanılması, üretimin yavaşlamasına ve maddi kayıp yaşanmasına yol açmaktadır. Kolay işlenebilir özelliğe sahip olan 303 paslanmaz çelikler sayesinde bu sorun ortadan kalkmaktadır. 303 paslanmaz çeliklerin korozyon dayanımı orta seviyelerdedir. Korozyon riskinin düşük olduğu sanayi alanlarında ve endüstrilerde de kolaylıkla kullanılabilir olan bir malzemedir. Ayrıca 303 paslanmaz çelikler geri dönüştürülebilme konusunda da avantajlar sunmaktadır. Bu da son derece çevreci bir malzeme olduğunun kanıtlarından biridir. 303 paslanmaz çeliğin sayılan bu avantajlarından yararlanabilmek için kaliteli bir üreticiden ya da satıcıdan malzeme temin etmenin önemi büyüktür.

303paslanmazçelikfaydaları

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Umarız, yazımız sizlere faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın