Paslanmaz Çelik Kelepçe Nedir ? Kullanım Alanlarını Keşfedin

paslanmazçelikkelepçenedir

Paslanmaz kelepçe kullanışlı ve uzun ömürlü olması dolayısıyla her geçen gün talep artmaktadır. Bu durum yeni ve yenilikçi çok sayıda ürünün ortaya çıkmasını da beraberinde getirmektedir. Paslanmaz çelikten imal edilen ve son derece kullanışlı olan ürünler arasında paslanmaz çelik kelepçeler de önemli bir yer tutmaktadır.

Boruların birbirlerine sıkı bir şekilde bağlanmasını ve sıvı ya da gaz akışının güvenli şekilde devam edebilmesi için kullanılan paslanmaz çelik kelepçeler, boruların yanı sıra hortumların eklemlenmesinde de kullanılmaktadır. Paslanmaz çelik kelepçelerin üretiminde kullanılan malzemelerin kalitesi değişiklik gösterse de kullanım açısından sunmuş olduğu yararlar, farklı maddelerden imal edilen kelepçelere kıyasla daha fazladır.

Paslanmaz Çelik Kelepçe Üretimi

Paslanmaz çelik kelepçe üretimi özen gerektiren bir işlemdir. Aynı malzeme kullanılmasına rağmen firmaların üretim anlayışları ve üretimde kullanmış oldukları yöntemler, paslanmaz kelepçelerin kaliteleri üzerinde etkili olmaktadır. Paslanmaz çelik kelepçe üretiminde kullanılan çelikler arasında 304 paslanmaz çelikler en yaygın kullanılan ürünlerdir. Hem pazarda en kolay bulunabilen çelik türü olması hem de işlenmesinin kolay olması, çelik paslanmaz kelepçe üretiminde 304 paslanmaz çeliği avantajlı hale getirmektedir. Buna ek olarak 316 paslanmaz çelikler de paslanmaz çelik kelepçe üretiminde kullanılmaktadır. 34 paslanmaz çeliğe daha fazla nikel eklenerek elde edilen 316 paslanmaz çelik, korozyon riskinin daha yüksek olduğu yerlerde kullanılmak için son derece uygundur. Öyle ki 316 paslanmaz çelikten imal edilen kelepçeler, deniz suyu ve asitler gibi zorlayıcı şartlarda bile uzun süre kullanılabilmektedir.

paslanmazçelikkelepçeüretimi

İlginizi Çekebilir: Paslanmaz Flanş Nedir? Paslanmaz Flanş Çeşitleri

Paslanmaz Çelik Kelepçe Kullanım Alanları

Paslanmaz çelik kelepçelerin sahip olduğu özellikler ve kullanıldıkları alanlara sunmuş oldukları yararlar, bu ürünlerin her geçen gün kullanım alanlarının yaygınlaşmasına neden olmaktadır. Bu ürünlerin en sık kullanıldıkları alanların başına otomotiv sektörü gelmektedir. Araç içinde kullanılan hortumların birbirlerine bağlanması ve sızdırmazlığın sağlanması için kullanılan paslanmaz çelik kelepçeler, aracın kullanım ömrü boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilecek niteliğe sahiptir. Aynı amaçla tarımsal sulama hatlarında ve petrol boru hatlarında da kelepçelerden yararlanılmaktadır. Özellikle tarımsal sulama alanlarında, su israfının önlenmesi adına paslanmaz çelik kelepçeler büyük bir boşluğu doldurmaktadır. Makine endüstrisi de bu kelepçelerin sıklıkla kullanıldığı alanlar arasında yer almaktadır. Endüstriyel üretim yapmak için tasarlanan makinelerde sıvı ve yağların akışını sağlayan boru ve hortumlarda sızıntıyı engellemek adına paslanma çelik kelepçelere başvurulmaktadır. İnşat sektörü, alt yapı tesisleri, endüstriyel mutfaklar ve daha pek çok noktada da paslanmaz çelik kelepçelerden yararlanılmaktadır.

paslanmazçelikkelepçekullanımalanları

Paslanmaz Çelik Kelepçe Ölçüleri

Daha önce de bahsedildiği gibi paslanmaz kelepçelerin kullanım alanları son derece çeşitlidir. Bu da paslanmaz çelik kelepçelerin boyutlarının değişiklik göstermesine neden olmaktadır. Araç içi hortumlarda kullanılan plastik kelepçeler daha küçük boyutluyken, tarımsal sulama hatlarında ya da petrol taşıma hatlarında kullanılan kelepçeler daha büyüktür. Bu yüzden de paslanmaz çelik kelepçe seçimi yaparken, kullanılacağı boru ya da hortum ile tam uyumlu olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca isteğe göre özel boyutlarda paslanmaz kelepçe üretimi de yapılabilmektedir.

paslanmazçelikkelepçeölçüleri

Paslanmaz Çelik Kelepçe Kullanımının Faydaları

Paslanmaz kelepçe kullanımının her geçen gün daha yaygın hale gelmesinin temelinde, bu ürünün kullanımının sağlamış olduğu faydalar bulunmaktadır. Daha çok sıvıların ve asitlerin taşındığı hortum ve borularda kullanılan paslanmaz çelik kelepçelerin en büyük yararı, korozyon direncinin yüksek olmasıdır. Paslanmaz çeliğin içerisinde nikel oranının artması, çeliğin paslanmazlık derecesini yükseltmektedir. Ancak bu durum aynı zamanda malzemenin daha zor şekil alabilmesi anlamına gelmektedir. Paslanmaz çelik kelepçe kullanımının yararlarından bir diğeri de sızdırmazlığı sağlamasıdır. Kimyasal üretim tesislerinde kimyasal sıvılarda sızıntı olması, çalışanların ve çevrenin sağlığı üzerinde son derece olumsuz etkiler yaratmaktadır. Paslanmaz çelik kelepçeler, sızıntı ihtimalini ortadan kaldırarak çalışma alanlarının daha güvenli hale gelmesine olanak tanımaktadır. Ayrıca israfın önlemesi adına da paslanmaz çelik kelepçeler kullanışlıdır. Özellikle tarımsal sulama alanlarında kullanılan borularda sızıntı yaşanması, büyük ölçüde su kaybın neden olmaktadır. Paslanmaz çelik kelepçeler bu sızıntıların engellenmesine yardımcı olmaktadır. Paslanmaz çelik kelepçeler, işletme maliyetlerini düşürmek gibi bir olumlu yöne de sahiptir. Uzun ömürlü olmaları sayesinde sık parça değişimi gerektirmeyen bu malzeme, son derece hesaplıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın