Paslanmaz Çelik Rekor

paslanmazçelikrekornedir

Bir hatta dişli ya da kaynaklı bağlantı sayesinde bağlanan, aynı zamanda bu hattın hızlı ve oldukça kolay bir biçimde sökülebilmesine imkan veren bağlantı ekipmanları paslanmaz çelik rekor olarak ifade edilmektedir. Bir paslanmaz boru hattının en önemli unsurlarından biri olarak bilinen paslanmaz çelik rekorlar, hatların kolayca kesilmeden ya da herhangi bir farklı işlem uygulaması gerektirmeden rahat bir şekilde sökülmesini destekler. Bu sebeple, hatlara kolay bir şekilde devam edilmesi mümkün hale gelir. Aynı zamanda, paslanmaz çelik rekorlar sayesinde temizlik yapılma işlemleri daha kolay olur. Sıhhi bir tesisatta, iki boruyu döndürmeye gerek duymadan birbirlerine kolayca bağlanabilmesini destekleyen bağlantı parçasına rekor adı verilir. Bu sebeple, paslanmaz rekor çeşitleri meydana gelir. Birbirinden farklı paslanmaz rekor çeşidi bulunmaktadır. Bu rekor modellerini, birbirinden ayrı olarak 3 farklı grup adı altında incelemek en doğrusu olacaktır.

Paslanmaz Rekor Kullanım Alanları

Paslanmaz çelik rekorlar, birbirinden farklı çeşitli kullanım alanlarına sahiptir. Tüm kullanım alanlarında hayatı kolaylaştırmaya yönelik fayda sağlayan paslanmaz çelik rekor çeşitleri, kullanıcılarına pek çok avantaj sağlar. Gıda endüstrisinden makine sektörüne kadar pek çok alanda tercih edilen paslanmaz çelik rekorların tersane ortamlarında da kullanılması mümkündür. Boru hatlarını son derece kolay bir biçimde ayrıştırabildiği için paslanmaz çelik rekorlar günlük yaşantıda ve çeşitli sektörlerde tercih edilmektedir. Gıda sektöründe kullanılması tercih edilen paslanmaz çelik rekor modeli ay anahtarlı rekorlar olarak ifade edilir. Bu sektörde kullanılması mümkün olan tüm çelik rekorlar, ay anahtarlı paslanmaz çelik rekorlar olarak bilinir. Çoğu zaman gıda hatlarında kelebek vanalar ya da pompa ekipmanlarının bağlantısında paslanmaz çelik rekorlar tercih edilmektedir. Pek çok sektörde kullanılması mümkün olan paslanmaz rekor çeşitleri, gemi inşa sanayisi ve savunma sanayisinde aktif bir şekilde kullanılır. Aynı zamanda rafineri ve petrokimya sanayisinde de paslanmaz çelik rekorların sıklıkla kullanıldığı gözlemlenmiştir. İnşaat gibi alanlarda da kullanılması mümkün olan paslanmaz rekor çeşitleri, gıda endüstrisi ve yangın söndürme sistemlerinin yer aldığı sektörlerde sıklıkla tercih edilir.

İlginiz Çekebilir: 304 Kalite Paslanmaz Çelik Nedir ? Kullanım Alanları Nelerdir ?

paslanmazçelikrekorkullanımalanları

Paslanmaz Rekor Çeşitleri Nelerdir?

Paslanmaz çelik rekorları, birbirinden farklı 3 ana grup altında incelemek mümkündür. Paslanmaz çelik rekor çeşitleri, paslanmaz çelik dişli rekor, paslanmaz çelik kaynaklı rekor ve paslanmaz çelik ay anahtarlı rekor olmak üzere üçe ayrılır. Paslanmaz çelik dişli rekorlar, boru hatlarına bağlanan dişli bağlantı metodu ekipmanları arasında yer almaktadır. Bu rekor çeşidi, 3 parçadan meydana gelmektedir. Çoğu zaman vanaların ardından kullanılması tercih edilen paslanmaz çelik dişli rekorlar, vana ile akışın kesildiği hatların ayrılmasında tercih edilir. Paslanmaz çelik dişli rekorlarda yüksek sızdırmazlık, konik sıkma ile mümkün olur. Bu dişli rekorda herhangi bir conta kullanımı söz konusu değildir. Paslanmaz çelik kaynaklı rekor ise hatlara kaynak yoluyla bağlanan bir rekor çeşidi olarak ifade edilir. Bu rekor çeşidi de 3 parçadan meydana gelmektedir. Sızdırmazlık konik sıkma yolu sayesinde sağlanır. Yüksek basınca sahip olan hatlarda kullanımı mümkün olan paslanmaz çelik kaynaklı rekor, çoğu zaman alın kaynaklı türde tercih edilmektedir. Proje bazlı tercih edilen bu paslanmaz çelik rekor çeşidi, seyrek olarak tercih edilir. Paslanmaz çelik ay anahtarlı rekorlar ise ay anahtarı sayesinde sıkıldığı için bu ismi almıştır. Diğer iki çeşit paslanmaz rekorda olduğu gibi, ay anahtarlı rekor çeşidi de 3 parçadan meydana gelmektedir. Hatların, son derece kolay bir şekilde birbirinden ayrılmasına katkı sağlar. Sızdırmazlık, bu rekor çeşidinde conta sayesinde istenilen performansa ulaşır. Bu durum, ay anahtarlı rekor çeşidini, diğer rekor türlerinden ayırmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Paslanmaz Boru Bağlantı Elemanları Nelerdir ?

paslanmazrekorçeşitlerinelerdir

Paslanmaz Rekor Faydaları

Paslanmaz çelik rekorlar, tercih edildiği alana ve kullanıcılarına çeşitli faydalar sunmaktadır. Kullanımı tercih edilen paslanmaz çelik rekor türü, kullanıcılarının birbirinden farklı pek çok avantaj elde etmesine katkı sağlamaktadır. Bu avantajlar arasında, hatların kolay bir biçimde sökülmesi yer almaktadır. Kullanımı tercih edilen paslanmaz çelik rekorlar sayesinde boru hatları oldukça kolay şekilde sökülebilir. Bu sayede zaman tasarrufu sağlanması söz konusudur. Paslanmaz çelik rekorların kullanımı sayesinde kullanıcıların maddi açıdan tasarruf elde etmesi mümkündür. Temizlik ve onarım maliyetleri, paslanmaz çelik rekor kullanımı sayesinde en aza indirgenir. Kullanıcılar, paslanmaz çelik rekorlar sayesinde maliyet avantajı elde edebilir.

paslanmazrekorfaydaları 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın