304 ve 316 Paslanmaz Çelik Arasındaki Farklar

304ve316paslanmazçelikarasındakifarklarnedir

Paslanmaz çelikler, kendi aralarında farklı gruplara ayrılmaktadır. Bu gruplardan biri de kalitelerine göre şekillenmektedir. Birbirinden farklı kalite gruplarına sahip paslanmaz çelik çeşitleri, bu kalite gruplarında numaralar ile ifade edilir. Sıklıkla tercih edilen paslanmaz çelik modellerinden biri olarak ifade edilen 304 paslanmaz çelik sektörün en bilinenleri arasında yer alır. Sektörlerde sıklıkla kullanılan diğer paslanmaz çelik türü ise 316 paslanmaz çelik olarak ifade edilir.

304 Paslanmaz Çelik Nedir?

Paslanmaz çelik sektöründe en bilinen çelik türlerinden biri olarak ifade edilen 304 paslanmaz çelik sektörün yapıtaşı olarak nitelendirilir. Tüm paslanmaz çelik seçenekleri arasında en çok tercih edilen paslanmaz çelik modeli olarak bilinmektedir. Modelin bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi, diğer paslanmaz çelik seçeneklerine oranla daha kolay temin edilmesidir. Aynı zamanda kaynak yapımı esnasında diğer paslanmaz çelik modellerine göre daha uyumlu olan 304 paslanmaz çelik seçeneği, kolay şekillendirilmesi sayesinde sıklıkla tercih edilmektedir. Uygun fiyatlı olan bu paslanmaz çelik, fiyat ve performans oranı göz önünde bulundurulduğu zaman son derece avantajlıdır. Yüksek oranda krom, az miktarda da nikel elementini bünyesinde barındıran paslanmaz çelik modeli, manyetik özelliğe sahip değildir. Yüksek kuvvet basıncı ve yüksek ısıl işleme dayanıklı olmasıyla bilinen bu paslanmaz çelik, aşırı sıcak ve aşırı soğuklara son derece dayanıklıdır. Bu sebeple çok daha uzun ömürlü olarak ifade edilir.

İlginiz Çekebilir: Paslanmaz Lama Nedir ? Kullanım Alanları Nelerdir ?

304paslanmazçeliknedir

304 Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

Paslanmaz çelik modelleri arasında en sık tercih edilen 304 paslanmaz çelik modeli, bu sebeple son derece geniş bir kullanım alanına sahiptir. Günlük yaşantıda bile neredeyse her noktada yer alan paslanmaz çelik modeli, ev aletlerinde sıklıkla kullanılır. Mutfakta yer alan pek çok mutfak eşyası 304 numaralı paslanmaz çelikten meydana gelmektedir. Hayatın her alanında yer alan bu paslanmaz çelik modeli, çatal, bıçak ve kaşık takımlarında, düdüklü tencere, çeşitli mutfak kapları, kevgir, kepçe ve maşa gibi mutfak araçlarında yer almaktadır. Endüstriyel mutfaklarda da tercih edilmesi mümkün olan 304 numaralı paslanmaz çelik çeşitleri, gıda sanayisinde de kullanılır. Evye ve lavaboların yapımında da bu paslanmaz çelik modeline başvurulması söz konusudur. Tıp endüstrisi ve otomotiv endüstrisinde, 304 numaralı paslanmaz çeliğin kullanıldığı alanlar bulunmaktadır.

304paslanmazçelikkullanımalanları

316 Paslanmaz Çelik Nedir ?

Paslanmaz çelik modelleri arasında en paslanmaz olanı olarak ifade edilen 316 paslanmaz çelik modeli, fazla nikel eklenmesi sonucu elde edilir. Sert koşullu ortamlarda üstün dayanıklılık performansı gösteren 316 numaralı paslanmaz çelik seçeneği, aşınmaya karşı da oldukça dirençlidir. Sıklıkla tercih edilen paslanmaz çelik modelleri arasında yer almaktadır. 304 numaralı paslanmaz çelikten sonra, en sık tercih edilen paslanmaz çelik modelidir. Bu çelik modeli, 304 numaralı çeliğe molibden eklenerek elde edilir. Aynı zamanda nikel oranı diğer paslanmaz çeliklere göre çok daha yüksektir. Deniz suyu ve çeşitli asidik sıvılara karşı etkili direnç göstergesine sahiptir.

316 Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

316 numaralı paslanmaz çelik modelinin geniş çaplı bir kullanım alanı söz konusudur. Saklama kazanları, madencilik, gıda tesisleri ve buhar kazanları 316 paslanmaz çelik kullanım alanlarına verilen örnekler arasında yer alır. 400 dereceye kadar sıcaklığa dayanan bu paslanmaz çelik modelleri, kağıt endüstrisi, nükleer mühendislik ve kimya alanlarında da sıklıkla tercih edilir. Petrokimya alanı, çeşitli kazanlar ve fırınlar da 316 numaralı paslanmaz çeliğin kullanım alanları arasında yer almaktadır. Aşınmaya karşı son derece dayanıklı olan bu paslanmaz çelik, estetik duruşu sayesinde günlük hayatta da sıklıkla kullanılır.

316paslanmazçelikkullanımalanları

304 ve 316 Paslanmaz Çelik Arasındaki Farklar

Bu iki paslanmaz çelik modeli, en çok tercih edilen modellerin başında gelse de çeşitli farklılıklara sahiptirler. İçerdiği bileşenleri, aralarında bulunan en önemli farklılık olarak ifade edilir. 316 paslanmaz çelik daha fazla nikel içermektedir. 316 kalite paslanmaz çelik, aynı zamanda daha fazla kroma sahiptir. Bu sebeple, 316 paslanmaz çelik yüksek ısıya karşı daha fazla dayanıklılık göstermektedir. Korozif ortamlarda, daha fazla dayanıklılık gösteren 316 kalite paslanmaz çelik, kimyasal sıvıların yoğun olarak kullanıldığı sektörlerde tercih edilir. 304 paslanmaz çelik ise daha az kimyasal ortama maruz kalan endüstrilerde tercih edilmelidir.

304ve316paslanmazçelikarasındakifarklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın