316 Paslanmaz Çelik

316paslanmazceliknedir

316 paslanmaz çelik maddesi bir başka paslanmaz çelik olan 304 kalite çelikten ek olarak içerisine daha fazla molibden ve nikel eklenerek oluşturulan bir paslanmaz özellikte olan çelik ürünüdür. Bu sayede bu 316 kalitesindeki paslanmaz çelik diğer çelik ürünlere göre daha dayanıklı bir forma sahip olmuştur. En sert korozyonlara karşı bile sorun yaşamadan kendini koruyabilmektedir. Bu en sert korozyonlara örnek vermek gerekirse; Korozyona sebep verebilecek en sert koşullar deniz suyu, asidik sıvılar gibi durumlara karşı bile kendini koruyabilecek bir güçte paslanmak çelik ürünü olmuştur.

Ayrıca, 316 paslanmaz çelik ürünü diğer bir paslanmaz çelik ürünü olan 304 kalite ürüne göre daha dayanıklı bir şekle bürünmüştür. Normal olarak paslanmaz çelikler zaten dayanıklı bir gövdeye sahiptirler fakat bu eklemeler sonrasında 316 ürününde ekstra bir dayanıklılık ve güç artışı sağlanmıştır. Bu ürünün kullanım alanlarına göre bazı çeşitleri de mevcuttur bu çeşitleri; altı köşe, lama ve kare şeklinde bulunmaktadır.

316 Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

Paslanmaz çelik ürünlerinin kullanım alanları birbirleriyle çok yakın ve neredeyse hep aynı ortamlar olmaktadır. Fakat 316 paslanmaz çelik ürününün diğer paslanmaz çelik malzemelerden ayrılan birkaç noktası bulunmaktadır. Bu sayede daha fazla dayanıklılık ve daha fazla güç gerektiren işlerde kullanılma imkânı bulunmaktadır. Bu özellikleri ile birlikte kullanıldığı alanlar şu şekilde olabilmektedir; Aşındıran sıvı tanklarında, saklama kazanlarında kullanılabilmektedir. Ayrıca kimya ve petrol kimya endüstrisinde, buhar kazanlarında, gıda tesislerinde, boya endüstrisinde ve madencilik alanında oldukça sık kullanılmaktadır. Bu madde ve çevre madde türlerinde mutlaka paslanmaz çelik kullanılması önerilmektedir.

paslanmazçelikkullanımalanları

316 Paslanmaz Çelik Ürünler Nelerdir ?

Paslanmaz çelik ürünlerinin çok sayıda kullanım alanı olduğunu biliyoruz ve bu yüzden de çok fazla ürün çeşitliliği olduğundan da bahsetmiştik. Bununla birlikte normal bir paslanmaz çelik maddesine göre 316 paslanmaz çelik ürünü en son eklendiği alaşımlar sayesinde neredeyse normal bir paslanmaz çelik ürününe göre 2-3 kat daha fazla güce sahiptir. Bu konu başlığı altında ise bu madde ile yapılan ürünlere göz atabiliriz.

Bu malzemenin kullanım alanları diğer paslanmaz çelik malzemelerine benzemediğinden dolayı aynı kullanım alanlarına da sahip değiller böylelikle bu madde ile yapılan ürünler 600 derece sıcaklığa dayanacak güçte olup sanayide en güçlü alanlarda kullanılmaktadır. Yapılan ürünler diye tek tek sayılacak bir ürün çeşitliliği yoktur. Gerek görülen ihtiyaca göre, istenen alandaki makineye göre şekillenip bu maddenin gücünden yararlanılmaktadır.

316paslanmazçelikürünlernelerdir

316 Paslanmaz Çelik Özellikleri

Bu paslanmaz çelik ürünün en büyük özelliği normal paslanmaz çelik ürünlerinden oldukça dayanıklı ve daha güçlü bir gövde yapısına sahip olmasıdır. Bu yüzden daha zorlu koşullar altında çalışabilir ve sanayi bünyesinde daha tehlikeli sıvılar (aşındırıcılığı yüksek sıvılar) ile çalışabilir olmasıdır. 600 derece gibi çok yüksek sıcaklıklarda bozulmadan en iyi çalışma ritminde sürdürülebilir olmasıdır.  Bu paslanmaz çelik modelinin en seçici özellikleri dediğimiz gibi kullanım alanlarıdır. Başka hiçbir paslanmaz çeliğin çalışamadığı ortamlarda yani buhar kazanları, ısıya dayanıklı eşanjörler, meyve suyu ve likör üretimi yapılan ünitelerde kullanılabilmektedir.

316paslanmazcelikozellikleri

Diğer Paslanmaz Çelik Kaliteleri ile Farkları Nelerdir ?

Bu ürünün diğer paslanmaz çelik ürünlerinden ayırıcı olan farkı tabi ki üretilme şekli veya oluşturulma şeklidir. Oluşturulması diğer paslanmaz çeliklere nazaran daha fazla molibden eklenerek oluşturulması ile gövdesi daha çok ısıya ve güce dayanıklı hale getirilmiştir. Diğer paslanmaz çelik ürünlerinin yapamayacağı çok fazla işçiliği tek başına yapabilmesi 316 paslanmaz çeliği diğerlerinden ayırmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Paslanmaz Çelik Kullanımının Hayatımızdaki Önemi

  1. ihsan köprübaşı diyor ki:

    selamı allüküm hayırlı işler 410 celik veya 316 krom dişli olacak11adet 1 1/2 te 13 adet 12 dişli boru 4 adet 1 ¼ 11 adet1 ¼ den3/4 redüsiyon 2 adet1 1/2rekoriç dişli 2 adet 1 ½ maşon
    tel 05423029936

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın