Paslanmaz Çelik Kullanımının Hayatımızdaki Önemi

Paslanmaz çelik kullanımı zamanla insan hayatında büyük önem kazanmış ve bu yerini günümüzde giderek sağlamlaştırmıştır. Dayanıklı yapısı ve çeşitli koşullara karşı dayanıklı olması yeri geldiğinde insan hayatını kurtarmaktadır.

Paslanmaz çelikten yararlanan sektörleri düşündüğümüzde; “sağlık, otomotiv ve inşaat sektörü vs.” hayat kurtarır nitelikte olmasını doğrulamaktadır.

Paslanmaz Çeliğin İnsan Hayatına Katkısı Nelerdir ?

Paslanmaz çelik diğer türlere göre oldukça dayanıklı yapısı ile insan hayatını birçok yerde kurtarmaktadır. İnsanların doğal afetlere karşı ne kadar çaresiz olduğunu hepimiz biliyoruz. Depremler, hayatımızda sıkça yaşadığımız ve en büyük kayıplar verdiğimiz doğal afettir.

İçerisinde oturduğumuz binaların, inşasında kullanılan malzemeler son derece önemlidir. Yaşanan titreşime ve mukavemete karşı dayanıklı olması büyük önem taşır. Geçmişte ve günümüzde, binaların inşası sırasında çelik kullanmaktan mali açıdan kaçınılmaktadır. Büyük yanlış olan bu davranış, ilerleyen zamanlarda üzücü durumların yaşanmasına yol açabilir.

Paslanmaz çelik kullanımı, depremlere karşı oldukça dayanıklıdır. Titreşime karşı dirençlidir ve kendi kendini onarma özelliğine sahiptir. Ağırlıklı olarak çelik ile inşa edilen binalar, yaşanan depremlerde neredeyse yüzde yüz koruma sağlar. Bunun en büyük örneğini Japonya ‘da görebiliriz.

Japonya, şiddetli depremlerin yaşandığı bir ülkedir. Doğal afetlerin çok sık ve şiddetli yaşanması, Japonya ‘yı birtakım adımlar atması konusunda zorlamıştır. Japonya, zamanla inşa ettiği yapılarda çelik kullanımının daha iyi olacağına karar verdi. Böylece, şiddetli depremlere karşı yapılan binalar, direnç kazandılar ve yıkılmaları neredeyse imkansız hale geldi. Paslanmaz çelik iskeleti ve temeline sahip olan yapılar, ilk günkü dayanıklılıklarını koruyarak, uzun ömürlü kullanım sunarlar.

Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

Mukavemete karşı dayanıklı olan ve birçok alaşım grubuna dahil olan çelikler, farklı özellikler taşırlar. Bu özellikler kullanım alanlarının değişmesinde önemli rol oynar.

Yer Altı Tesisleri

Paslanmaz çelikler yanmaya ve mukavemete karşı dirençlidir. Bu özellikleri sayesinde yer altında rahatlıkla kullanılabilirler. Yer altında inşa edilen tesislerde de, paslanmaz çelik yoğun olarak tercih edilir.

Ulaşım Araçları

Otomotiv sanayi ve ulaşım sektöründe paslanmaz çeliğin gücünden yararlanılır. Özellikle otomobillerin, iskeleti oluşturulurken kullanılır. Çeliklerin; çarpma, kaza gibi durumlarda şok emici özelliği sayesinde, ölüm risklerini minimuma indirir.

Demiryolları ulaşımında ise metrolar ve trenlerde, döşenen raylarda kullanılmaktadır. Henüz gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkeler demiryolu ulaşımında, yeni yeni çeliğin gücünden yararlanmaya başlamıştır.

Örnek olarak; Hindistan en fazla demiryolu ulaşım ağına ve kullanım oranına sahip ülkedir. Demiryolu ulaşımının, bu kadar sık tercih edilmesi kaza oranlarında ve ölüm sayılarında artışa neden olmuştur. Tüm bu olumsuzluklara karşı Hindistan yönetimi çelik gücünün farkına henüz varmıştır. 2016 yılında, trenlerin ve metroların çelikten inşa edilmesine karar verilmiş ve yatırımlar yapılmaya başlanmıştır.

Gıda Endüstrisi

Paslanmaz çelik yapısı gereği bakterilere karşı dirençlidir ve bakteriler için gereken ortamı sağlamazlar. Böylece bakteriler çoğalamaz ve tutunamazlar. Bu sebeple gıda üretim yerlerinde sıklıkla tercih edilirler.

Sağlık Sektörü

Sağlık sektöründe sıkça kullanılan paslanmaz çelikler, ameliyatta kullanılan malzemelerin neredeyse hepsini oluşturur. İnsan hayatına, sağladığı steril kullanım sayesinde hassas noktada dokunmaktadır.

Bir yazının daha sonuna geldik. Bu yazımızda paslanmaz çeliğin insan hayatına katkılarından ve kurtarıcı olduğu durumlardan bahsettik. İnsan hayatı var olduğu sürece paslanmaz çelikler yoğun olarak kullanılmaya devam edecektir. Umarız, yazımız sizlere faydalı olmuştur. Enerji Paslanmaz olarak, paslanmaz ürün çözümlerimiz ile birlikte daima hizmetinizdeyiz. Paslanmaz çelik ürünler hakkında bilgi almak ve hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, bizimle iletişim kurabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın