Paslanmaz Çelik Manyetik Özellik Taşır mı ?

Paslanmaz çeliğin, manyetik özellik taşıması için bazı gereksinimlere ihtiyacı vardır. Manyetik özellik taşıyan çelikler farklı alaşımlardan meydana gelmektedir. Paslanmaz çelik, dokunduğumuz birçok eşyada ve hatta içinde yaşadığımız evlerin inşasında yoğun olarak kullanılıyor. Sağlık sektörü, ev araçları, bina yapımı gibi hayatımıza dokunan alanlarda kullanımı oldukça yaygındır.

Paslanmaz Çelik Kullanma Nedenleri

Korozyona, paslanmaya dayanıklı olması ve uzun süreli kullanım ömrü ile paslanmaz çelik hayatımızın vazgeçilmezleri arasındadır. Parlak görünümü ile göze hoş gelmesi aynı zamanda mimari alanda da kullanımı ile geniş yer tutmaktadır.

Paslanmaz çelik, içerdiği alaşım sayesinde kendi kendini temizleyebilme özelliğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde gıda ve sağlık alanında kullanılırlar. Bakterilerin çoğalması için gereken şartları karşılamaz ve bakteri tutunmasını zorlaştırırlar.

Krom alaşımı sayesinde ise paslanmaz ürünler, çizildikleri ve aşındıkları zaman kendi kendini onarma özelliği kazanırlar.

Peki, paslanmaz çelikler manyetik midir ? Manyetik özelliği taşırlar mı ?

Paslanmaz Çelik Manyetik Özelliği Taşır mı ?

Paslanmaz çeliğin birçok türü vardır. Bu türler farklı alaşımlara sahiptir ve içerdikleri alaşımlar ile birbirinden farklı özelliklere sahip olurlar. Alaşımlar arasında yer alan Nikel elementinin miktarı, paslanmaz çeliklerin manyetik özelliği kazanıp, kazanmamalarında önemli rol oynar. Nikel miktarı ne kadar artarsa, paslanmaz çelik o derece manyetik özelliğini kaybetmiş olur.

Alaşımlar dışında paslanmaz çelikler; üretim aşamasında maruz kaldıkları ısıya göre de manyetik özelliği kazanabilir ya da kaybedebilirler. Dilerseniz, hangi paslanmaz çelik türünün sahip olduğu alaşımlar ile manyetik özelliğe sahip olup, olmadığına bir göz atalım.

İlginizi Çekebilir: Paslanmaz Redüksiyon Nedir ? Hangi Amaçlarla Kullanır ?

Paslanmaz Çelik Türlerine Göre Manyetik Olma Durumu

Yaygın olarak kullanılan 304 çelik türünün yanında manyetik özelliğe sahip olan ve bu özelliği içerdiği alaşımlar sayesinde kaybeden birden fazla çelik türü vardır. İçerdikleri alaşımlara göre manyetik özelliği taşıyan çelik türleri şu şekildedir;

Ferritik Paslanmaz Çelik

Ferritik paslanmaz çelikler, %10 ila %16 oranında krom içerirler. Bu çelik türü aynı zamanda, sertleştirilemeyen demir ve krom alaşımları ile birlikte üretilir. Çeliğin sertleştirilmesi için de karbon alaşımından yararlanılır. İçerdikleri krom sayesinde, kendi kendini onarma özelliğine kavuşan “ferritik” tür çelikler, manyetik özelliğe sahiptirler.

Martenzitik Paslanmaz Çelik

Martenzitik çelikler, yaygın olarak kullanılan östenitik çelik türlerine göre farklılık gösterirler. %16 oranından daha az krom içeren martenzitik çelikler, manyetik özelliği taşırlar. Bu çelik türü %0,3 oranında karbon içerir. İçerdikleri karbon miktarı ile ısıl işleme maruz kaldıklarında sertleşme özelliğine kavuşurlar. Kullanım alanları ise genel olarak; ameliyat aletleri ve bıçaklar ‘dır

Manyetik özelliği taşıyan paslanmaz çelikler gördüğünüz üzere içerdikleri alaşımlar ile bu özelliği kazanmaktadırlar.

Manyetik özelliği taşımayan paslanmaz çelik türleri ise şu şekildedir;

Östenitik Paslanmaz Çelik

Östenitik paslanmaz çelikler; krom, nikel, magnezyum ve nitrojen içeren paslanmaz çelik türüdür. Soğuma esnasında faz değişimi yaşamayan östenitik çelikler sertleşme özelliği göstermezler. Aynı zamanda içerdikleri nikel sayesinde manyetik özellik taşımazlar. Kullanım alanları genel olarak; gıda, tekstil ve eczacılık sektörleridir.

Dubleks Paslanmaz Çelik

Dubleks paslanmaz çelikler %22 krom, %5,5 nikel ve %0,02 oranında karbon elementi içerirler. Dubleks çelikler, içerik olarak; ostenitik ve ferritik çeliklerin özelliklerini bir arada bulundurur. Korozyon dayanımı ve kaynaklanabilir olmaları sebebiyle tuzlu su, petrokimya gibi alanlarda kullanılırlar

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Bu yazımızda paslanmaz çelik türlerinin manyetik olma özelliklerinden ve manyetik sınıfına giren çeliklerden bahsettik. Umarız sizlere faydalı olmuştur. Enerji Paslanmaz olarak, paslanmaz çelik ürünlerimiz ile daima hizmetinizdeyiz. Bizimle iletişim kurarak, paslanmaz ürünleri hakkında bilgi alabilir, hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın