Paslanmaz Çelik İle Hafif Çelik Arasındaki Farklar Nelerdir ?

hafifceliknedir

Paslanmaz çelik kullanımı hayatımızın birçok alanında yoğun olarak görülmektedir. İnsan hayatını kolaylaştıran çözümler ile birlikte paslanmaz çelik ve hafif çelik sağlıklı bir kullanım olanağı sunmaktadır. Farklı sektörlerde çeşitli kalite grupları ile kullanılan paslanmaz çeliklerin, iki farklı ana çeşidi daha vardır.

Bu çeşitler; paslanmaz ve hafif çelik olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu çelik türlerinin, alaşımları birbirlerinden birtakım farklar ile ortaya çıkar. Aynı zamanda, diğer çelik türlerinde olduğu gibi her grubun hizmet ettiği farklı kullanım alanı vardır. Çelik türleri üretim aşamasında farklı şekillerde üretilir ve üretim şekillerine göre kullanım alanları değişir.

İşte hafif çelik ve paslanmaz çelik arasındaki farklar ve kullanım alanları.

Paslanmaz Çelik

Paslanmaz çelik uzun ömürlü ve yüksek dayanıklılığı ile yoğun olarak tercih edilir. Günümüzde evlerimizin içine kadar giren hatta dekoratif olarak bile paslanmaz çeliğe evlerimizin içerisinde çokça yer veririz . Ek olarak; içeriğinde %18 krom ve %8 nikel bulunur.

Paslanmaz çelik, yoğun olarak; mutfak eşyaları, otomobil parçaları ve binaların inşaatlarında kullanımı sıklıkla tercih edilir. Gördüğünüz üzere birçok farklı kullanım alanında tercih edilmesi sağlıklı, uzun ömürlü ve dayanıklı olmasından kaynaklıdır. Tüm bunların yanında estetik bir görünüme sahip olan parlak paslanmaz çelikler de mimari alanlarında dekoratif olarak tercih edilmektedir.

Normal demirler hava ve su ile temas ettiğinde zaman içerisinde paslanma sorunu ile ortaya çıkarlar. Bu durumda paslanmaz çelikler içeriğindeki krom sayesinde dış yüzeyinde bir bariyer oluşturur. Paslanmaya karşı dayanıklılık gösteren krom alaşımı, korozyona karşı da çelik içeriğini koruma altına almaktadır.

paslanmazceliknedir

İlginizi Çekebilir: Paslanmaz Çelik Manyetik Özellik Taşır mı ?

Hafif Çelik

Hafif çelik karbon çelikler arasından en hafif olanıdır. Kullanım alanı oldukça yaygındır ve birçok alanda taşıdığı özellikler sayesinde tercih edilir. İçerdiği karbon sayesinde hafif çeliklerin dayanıklılığı oldukça artmaktadır. Karbon seviyesi ne kadar arttırılırsa, dayanıklılıkta o oranda artacaktır.

Hafif çelikler, mukavemete karşı dayanıklı, diğer çeliklere göre ise daha ucuz olduğu için birçok ülkede ve hatta dünyada yüksek oranda tercih edilir. Kullanılacağı sektörlere göre karbon miktarında artış yapılarak üretimi gerçekleştirilebilir

Hafif Çelik Kullanım Alanları

Hafif çelikler yukarıda bahsettiğimiz gibi diğer çeliklere ve materyallere göre daha ekonomiktir. Tercih edilmesinde ki en büyük sebepte budur.

Hafif çelik kullanım alanları;

  • Çelik levha üretimi
  • Çelik teller
  • Yapı malzemeleri ve yapılar

Hafif Çeliğin Yapılarda Kullanımı

Çelik yapılar şüphesiz ki, beton yapılara göre çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü kullanım imkanı sunar. Çelik yapılar yüksek mukavemete karşı dirençli olduğu için deprem gibi doğal afetlere karşı yapıları çok daha korunaklı bir hale getirir.

Hafif çelik, yapıların inşaasında tüm dünyada sıklıkla tercih edilmeye başlamıştır. İşte hafif çelik ile inşaa edilen yapıların sunduğu avantajlar şu şekildedir;

  • Hafif çelik yapısı gereği çevreye zarar vermez ve yapı söküldüğünde geri dönüşüme kazandırılabilir.
  • Hafif çelik yapılar fabrikasyon üretim olduğu için kısa sürede anahtar teslim yapılabilir
  • Hafif çelik üretimi fabrikasyon ve hızlı olduğu için işçi maliyetleri düşüktür. Bu da hafif çelik yapıların maliyetini düşürmektedir. Böylece, ekonomik bir hal almaktadır.
  • Belirli standartlara göre üretilen hafif çelik yapılar oldukça kalitelidir. Uzun kullanım ömrü ve galvaniz ile kaplandığında korozyona karşı direnç gösterme özelliği kazanır. Bu da hafif çeliğin uzun ömürlü olmasını sağlar.
  • Uluslararası standartlara göre üretilen hafif çelik yapılar, üretiminin her aşamasında belgeleri tutularak kontrol edilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Paslanmaz Çelik Çeşitleri Nelerdir ? Farkları Nelerdir ?

nikel-kaynak-yapımı

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Bu yazımızda Enerji Paslanmaz olarak sizlere; hafif çelik ve paslanmaz çeliğin özelliklerinden bahsettik. Hafif çelik kullanımı ile elde edilen avantajlara değindik. Umarız, yazımız sizlere faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın