Paslanmaz Çelik Kullanılan Ürünleri Keşfedin

paslanmazçelikürünlerikeşfedin

Sahip oldukları çoklu özellikler sayesinde paslanmaz çelik ürünleri son derece yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Kullanılacakları alanlara bağlı olarak paslanmaz çelikler farklı şekil ve formlara ayrılmaktadır. Bu formlardan bazılarını kısaca şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Paslanmaz Boru ve Profiller: Paslanmaz çeliğin en çok kullanılan formlarından biri borular ve profillerdir. Taşıma gücünün yüksek olması ve uzun süreli kullanıma dayanıklı olması nedeniyle paslanmaz çelik boruların ve profillerin inşaat ve yapı sektöründe kullanımı sık görülen bir durumdur.
  • Paslanmaz Fittings Malzemeler: Rekor, flanş ve nipel gibi ürünlerin üretimi için de paslanmaz çelikten yararlanılmaktadır. Özellikle imalat sanayide kullanılan bu malzemeleri paslanmaz çelikten imal edilmesinin temelinde, bu malzemenin kolay kaynak yapılabilir ve kolay şekil alabilir olması yatmaktadır.
  • Paslanmaz Saclar: Farklı ihtiyaçları karşılama potansiyeli oldukça yüksek olan paslanmaz sacların imalatında da paslanmaz çelikten yararlanılmaktadır. Yassı levhalar halinde üretilen paslanmaz saclar, milimetre cinsinden farklı kalınlıklarda üretilmektedir.
  • Paslanmaz Vanalar: Sıvılarla, kimyasallarla ya da gazlarla sürekli temas halinde olan ve akışı sağlayan vanaların üretiminde de paslanmaz çeliğin rolü büyüktür. Özellikle aşındırma gücü yüksek olan malzemelerin taşındığı tesisat bölümlerinde paslanmaz vanalar tercih edilmektedir.

paslanmazçelikkullanımı

Paslanmaz Çelik Genel Özellikleri

 Son dönemlerde kullanım alanları gideren artan paslanmaz çelik malzemelerin en büyük özellikleri, adından da anlaşılacağı üzere korozyona olan direncidir. Üretiminde en az yüzde 10-13 civarında krom kullanılan paslanmaz çeliğin yüzeyinde yer alan amorf tabaka, dış etkenlerin ve kimyasalların neden olabileceği paslanmaların önüne geçilmesine olanak tanımaktadır. Karışımda bulunan kromun miktarının artması, paslanmazlık özelliğinin güçlenmesi anlamına gelmektedir. Bunun yanında paslanmaz çeliklerin bir diğer özelliği de sıcağa karşı aşırı dayanıklı olmalarıdır. Özellikle imalat alanlarında yüksek sıcaklıklar ile temasta sorunsuz bir performans alabilmek açısından paslanmaz çeliğin rolü büyüktür. Paslanmaz çelikler, sahip oldukları farklı özelliklere göre kalite sınıflarına ayrılmaktadır. Buna göre bazı paslanmaz çelik türleri kolayca işlenebilir ve şekil alabilir haldedir. Bazı çelikler ise kaynak yapılabilir olmaları ile ön plana çıkmaktadır. Yoğun kaynak kullanımının gerektiği alanlarda paslanmaz çeliklerden yararlanılması mümkündür. 

paslanmazçelikgenelözellikleri

Kullanım Alanları

Paslanmaz çelik artık neredeyse hayatın her alanında kullanılan bir malzeme halini almıştır. Gündelik yaşamdan endüstriyel alanlara varıncaya kadar bu malzemenin çok farklı yerlerde kullanıldığını görebilmek mümkündür. Paslanmaz çeliğin kullanıldığı alanlar arasında mutfaklar ve endüstriyel mutfaklar önemli bir yere sahiptir. Zira günümüzde mutfak aletlerinin bir kısmı bu malzemeden imal edilmektedir. Bunun dışında petro kimya endüstrilerinde ve ağır kimyasalların kullanıldığı alanlarda da paslanmaz çeliğin kullanıldığı görülmektedir. Paslanmaz çeliğin dekorasyon amaçlı kullanımı da yaygındır. Ayrıca otomotiv sanayide ve araçların yan parça üretiminde sık görülen malzemelerden biri de paslanmaz çelikledir. 

paslanmazkullanimalanlari

Paslanmaz Çelik Malzemeler

Paslanmaz çeliğin üretimi esnasında bu madde, sık tercih edilen bazı malzemelere dönüştürülmektedir. Bu malzemeleri çok farklı kategorilere ayırmak mümkündür. Paslanmaz çeliğin en sık görülen hali düz paslanmaz profillerdir. Bu profiller daha sonra gerekli olan alanlarda işlenerek farklı ürünler elde edilebilmesine olanak tanımaktadır. Ayrıca levha halindeki paslanmaz sac ürünleri de üretim esnasında malzemelerin en sık aldığı şekillerden biridir. Bunun yanında özellikle gıda alanında kullanılabilmesi için birtakım özel işlemlerden geçirilmiş hijyenik paslanmaz malzemelerden de söz etmek mümkündür. Paslanmaz çelik malzemelerin tek tek sayılması çok zordur. Ama son olarak paslanmaz çelik borulardan söz etmek de olanaklıdır. Hem tesisat amacıyla hem de üretim sistemlerinde sıvıların dolaşımının sağlanması amacıyla bu borular en sık kullanılan malzemelerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın