Paslanmaz Boru Bağlantı Elemanları

paslanmazborubağlantıelemanları

Paslanmaz boru bağlantı elemanlarının ne olduğundan önce nasıl birer eleman olduklarından ve ne amaçlar ile kullanıldıklarını öğrenelim. Paslanmaz yapıda olan bu elemanlar özellikle paslanmaz olarak tasarlanmalıdır. Çünkü, daha çok sıvı geçen boru hatlarında kullanılmaktadırlar. Sıvı olarak ise sadece su türleri gibi sıvılardan bahsetmiyoruz. Asitli sıvılar, korozyona sebebiyet verecek aşındırıcılığı yüksek olan karışımlardan da bahsediyoruz.

Bu sıvılar karşısında bir boru hattı döşeneceği zaman ne amaçla kullanıldığını iyi bilmek, boru hattının hangi malzemeler ile tasarlanması için çok önemlidir. Çok aşındırıcı bir maddenin geçeceği boru hattı olacak ise genel ince uzun boru gövdesinden tutunda dirsek bağlantıları, klemp takımları, tee, hortum uçları, gözetleme camları gibi bir boru hattında olması gereken her bir parça paslanmaz çelik özellikli olması gerekebilir.

Paslanmaz Boru Bağlantı Elemanları Nerelerde Kullanılır ?

Paslanmaz boru bağlantı elemanları genellikle sıfırdan oluşturulan boru hatları veya ek yapılacak olan boru hatlarında kullanılabilmektedirler. Böylelikle eğer bütün boru hattınız paslanmaz özellikte ise zaten ek yapılan parçalarınız da paslanmaz özellikte olmalı ki daha sonra o ek yerleri aşınmaya bağlı korozyona uğrayarak sıvı kaçırması yapabilir ve su baskınlarına veya kaçaklarına neden olabilir.

İlginizi Çekebililr: Paslanmaz Redüksiyon Nedir ? Hangi Amaçlarla Kullanır ?

Paslanmaz çelik boru bağlantı elemanları sadece aşınmaya karşı korumaya dayalı bir malzeme değildir. Diğer tüm boru malzemelerinin içerisinde bu özelliğinin getirmiş olduğu dayanıklılık gücü sayesinde diğer malzemeler arasında ön plana çıkmaktadır. Böylelikle sadece aşınmanın olabileceği hatlarda değil, ev ve ofis tarzı sanayi tipi tehlikeli asidik suların olmadığı tesisatlarda da kullanıma uygundur.

paslanmazborubağlantıelemanlarınerelerdekullanılır

Paslanmaz Boru Bağlantı Elemanlarının Yararları

Paslanmaz boru elemanlarının yararlarından aslında diğer başlıklar altında küçükte olsa değinmiş olduk fakat yararları çok fazladır. Genel olarak çeşitli faydalar sıralanamasa da bu ürünün sağlamış olduğu faydalar insanlara ekonomik yönden ve uzun süreli kullanımları ile kullanıcı dostu olarak en büyük faydayı sağlamaktadır. Paslanmaz boru diyerek kullanım alanı olarak sadece sıvı veya aşındırıcı sıvılar ile çalışmak değil tabi ki bu borular otomasyon sistemlerinden tutun da otomobillere kadar uzanan kullanım alanları ile çok fazla kullanım alanı sunarak faydalarını da çokça arttırmaktadırlar. Yararlarının dışında parlak görünümleri ile inşaat sektöründe dekoratif amaçlar ile de kullanılabilmektedir.

paslanmazborubağlantıelemanlarınınyararları

Paslanmaz Boru Bağlantı Elemanlarını Keşfedin

Paslanmaz boru elemanlarının nerelerde ve ne özellikler ile kullanıldıkları hakkında konuştuk ve bu ürünler ile ilgili birkaç bilgiye sahip olduk. Şimdi ise bu işçiliklerin bir parçası olan paslanmaz boru hatlarının parçalarını tek tek tanıyarak nasıl özelliklere sahip olduklarını ve tam olarak ne amaçlar uğrunda kullanıldıklarını öğrenelim.

Redüksiyon: bu malzeme türü birbiri ile bağlantılı olması gereken iki farklı çapa sahip olan boruları birbirleri ile birleşmesinde yardımcı olarak boruları birleştiren konik yapılı cisimdir.

Tee: Paslanmaz olan bu malzeme ise boru hatlarında gelen akışın dallandırılmasında rol alan önemli bir parçadır.

Paslanmaz Çelik Dirsek: Paslanmaz olan bu malzeme ise boru hatlarında boruların herhangi bir yöne dönmesi gerektiğinde devreye girerek dönme işlemini gerçekleştiren parçadır.

Flanş: Boru hatlarında kullanılan bu malzeme ise parçaların hiçbir şekilde sızdırmayacak şekilde birleştiren paslanmaz fittings malzemesidir.

Kaynak Boyunlu Flanş: Bu malzeme türü ise boru hattında alın alına kaynak yapılarak tutturulan sızdırmaz malzemedir.

Redüksiyon Nipel: İki tarafı dişli, orta kısmı anahtar ağızlı paslanmaz ürünlerdir.

Altı Köşe Çift Taraflı Nipel: Bir ucunda erkek diş mevcut olup diğer ucu hortum bağlanacak şekilde üretilen paslanmaz boru bağlantı elemanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın