Krom Boru ve Kullanım Alanlarını Keşfedin

kromborunedir

Krom borular, sıvı ve buhar gibi akışkan maddelerin taşınabilmesi için tercih edilen malzeme olarak ifade edilir. Oldukça dayanıklı olarak bilinen krom boru seçenekleri, paslanmaz malzemeler ile üretilmektedir.

Uzunluk ve diğer ölçüler bakımından çeşitli farklılıkları söz konusu olsa da krom borular, sıvı ve buharın iletilmesi için en çok tercih edilen malzemeler arasında yer alır. Paslanmaz boru olarak da adlandırılması mümkün olan krom borular, sacların silindir bir şekle getirilmesi sonucu kaynaklanması ile elde edilir. Boru formuna getirilen bu rulo saclar, borunun çapına uygun ölçülerle kesilerek krom boru halini alır. Krom borular daha sonra, arzu edilen kalıplar eşliğinde şekillendirilir. Talebe göre, yüzey kalitesine ve kullanım amacına uygun olarak boruların temizlenme işlemleri gerçekleştirilir. En son işlem, bu boruların taşlama kısmıdır. Taşlama işlemi de sona erdikten sonra, mat ya da parlak yüzeyler eşliğinde kullanım amaçları doğrultusunda kullanıcılara gönderilir.

Krom Boru Çeşitleri

Krom borular, birbirinden farklı çeşitlerden meydana gelir. Krom boruların birbirinden farklı olmasının pek çok nedeni bulunmaktadır. Krom boru çeşitleri üretim türlerine, kaynak işleminin niteliğine ve yüzeylere göre değişiklik göstermektedir. Krom borular, üretim türlerine göre paslanmaz çelik çekme boru ve paslanmaz çelik dikişli boru olarak farklı iki grup adı altında incelenmesi de mümkündür. Üretim kaynaklarına göre de krom boruları çeşitlilik göstermektedir. Üretim kaynaklarına göre, krom boruların üçe ayrılması söz konusudur. TİG kaynağı ile üretilen krom borular, lazer kaynağı ile üretilen krom borular ve HF kaynağı ile üretilen krom borular olmak üzere, üç farklı grupta incelenir. Son olarak yüzey türüne göre krom borular birbirinden farklılık göstermektedir. 3 farklı grup olarak ifade edilen krom borular arasında, mat yüzeyli krom boru, satine yüzeyli krom boru ve polisajlı krom boru yer alır. Paslanmaz çekme borular, çoğu zaman yüksek basıncın söz konusu olduğu alanlarda tercih edilir. Basınç dayanıklılığı bu boru çeşitlerinde oldukça yüksektir. Paslanmaz çelik dikişli borular ise dekoratif amaçlı kullanımı tercih edilen krom boru çeşitleri arasında yer alır. Düşük maliyetli olan paslanmaz çelik dikişli borular, daha düşük basınçlı hatlarda tercih edilmektedir.

kromboruçeşitleri

Krom Boru Kullanım Alanları

Paslanmaz borular olarak da adlandırılması mümkün olan krom boru çeşitleri, birbirinden farklı kullanım alanına sahiptir. Çeşitli kullanım alanlarına sahip olan krom borular, dayanıklı olmaları sebebiyle uzun yıllar boyunca kullanılır. Paslanmaya karşı dayanıklı olan bu boru çeşitleri, gıda ve kimya sektöründe sıklıkla tercih edilir. Yoğunluğa, soğuk ve sıcak ortama oldukça dayanıklı olması sebebiyle kimya ve gıda sektörünün parçasıdır. Krom borular, çeşitli gazların taşınmasında büyük bir role sahiptir. Bu sebeple, gaz sistemlerinin meydana getirilmesi ve taşınması işlemlerinde krom borulardan destek alınmaktadır. İnşaat sektöründe sıklıkla tercih edilen krom boru çeşitleri, sıvı ile temas etse bile uzun yıllar korozyon oluşturmadan dayanıklılığını sürdürür. Mutfak, dekorasyon ve mimari gibi estetik gerektiren alanlarda da paslanmaz çelik dikişli krom boruların tercih edildiği gözlenmektedir.

İlginizi Çekebilir: Paslanmaz Boru Bağlantı Elemanları Nelerdir ?

kromborukullanımalanları

Krom Boru Üretimi

Krom boruların üretiminde çeşitli aşamalar söz konusudur. İlk olarak, ham çelik bir fırında çeşitli ham maddelerin ve elementlerin ilavesi sonucu ortaya bir bileşen çıkar. Bu aşamada, malzemelerin eritilebilmesi için yüksek oranda sıcaklığa ihtiyaç bulunmaktadır. Erimiş çelikler çeşitli kalıplara dökülebilir ya da bir döküm makinesine boşaltılır. Elde edilen bu karışımın, özel boyutlara sahip olan çeşitli borulara dökülerek belirli bir şekle ulaşması sağlanır. Bu aşamada krom borulara taşlama işlemi uygulanır. Tüm işlemlerin tamamlanmasının ardından krom boru üretimi de tamamlanır.

İlginizi Çekebilir: Paslanmaz Boru Nedir? Paslanmaz Boru Çeşitleri Nelerdir?

kromboruüretimi

Krom Faydaları Nelerdir ?

Krom elementinin paslanmaz sektörüne sağladığı pek çok fayda söz konusudur. Çeliği sertleştirmek amacıyla tercih edilen krom, paslanmaz çelik ve alaşım üretmek amacıyla kullanılmaktadır. Krom sayesinde, paslanmaz ürünler paslanmaya karşı direnç göstermektedir. Ürünlerin paslanmaz özelliğe sahip olmasının en önemli sebebi, ürünlerde yer alan krom miktarı olarak ifade edilir. Krom boru korozyon direncine de sahiptir. Bu sayede, yüksek ve düşük ısılara karşı bir dayanıklılık söz konusudur. Aynı zamanda korozyon direnci, krom boruların uzun ömürlü olmasını ve sıvılara karşı dayanıklılık göstermesini de desteklemektedir. İçerdiği krom sayesinde paslanmaz olarak ifade edilen ürünler, yüksek korozyon direnci de göstererek uzun ömürlü hale gelir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın