Östenitik Paslanmaz Çelik

östenitikpaslanmazçeliknedir

Paslanmaz çelikler, yüksek korozyon dirençleri ve uzun kullanım ömürleri nedeni ile tercih edilen metallerdir. Esas hammaddesi demir olan paslanmaz çelik, içeriğine farklı elementlerin eklenmesi ile bir dizi yeni özellikler kazanmaktadır. Sahip oldukları özelliklere göre paslanmaz çelikler bazı sınıflandırmalara tabi tutulmaktadır. Östenitik paslanmaz çelikler de bu sınıflardan biridir. Östenik paslanmaz çelikler, tüm dünyada en yaygın kullanılan paslanmaz çelik türüdür. Öyle ki mevcut paslanmaz çelik üretiminin yüzde 60 ila 70’lik kısmını oluşturmaktadır. Özellikle bu sınıf içerisinde yer alan 304 kalitesindeki paslanmaz çelikler, tüm dünyada en çok talep gören türdür.

İlginizi Çekebilir: Martenzitik Paslanmaz Çelik Nedir ? 

Östenitik Paslanmaz Çelik Özellikleri

Östenitik paslanmaz çeliğe olan talebin yüksek olmasını sağlayan en temel özellik korozyon direncidir. Minimum %16 krom içeren ve bunun da %8 ila 10 arasında bir nikel katkısı ile zenginleştirildiği östenitik paslanmaz çelikler, kimyasal aşındırıcı maddelerin kullanıldığı alanlarda bile yüksek performans sağlamaktadır. Bununla birlikte östenitik çeliklerde karbon miktarı düşüktür. Karbon, paslanmaz çeliğe sertlik özelliğini kazandırmaktadır. Östenitik paslanmaz malzemelerde maksimum karbon oranı %0,15’tir. Bu da yüksek korozyon direnci özelliğine karşın, düşük dayanıklılık anlamına gelmektedir. Bu yüzden de östenitik paslanmaz çelikler manyetik değillerdir ve ısıl işleme tabi tutulmaları da söz konusu değildir. Ancak gerekli olduğu durumlarda haddeleme yapılarak belirli bir düzeye kadar sertliklerinin arttırılması mümkündür. Östenitik paslanmaz çeliklerin sert olmaması, kolay işlenebilmelerine olanak tanımaktadır. Ayrıca karbon oranındaki düşüklük, bu malzemenin kaynak yapılabilme özelliğini de arttırmaktadır. Bu sınıf içerisinde bilinirliği en yüksek paslanmaz çelik türü olan 304 paslanmaz çelikler, %18 krom ve %8 nikel bileşiminden oluşmaktadır. Östenitik paslanmaz çeliklerde kullanılan krom miktarı kimi durumlarda %25’lere kadar ulaşabilmektedir.

östenitikpaslanmazçeliközellikleri

Östenitik Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

Daha önce de belirtildiği gibi, östenitik paslanmaz çelikler tüm dünyada en yaygın kullanılan paslanmaz çelik türüdür. Kolay bulunabilmesi ve yüksek kalitelerine karşın, fiyatlarının da kabul edilebilir olması bu malzemelere olan talebi arttırmaktadır. Bu yüzden de östenitik paslanmaz çeliğin kullanım alanlarına kesin sınırlar çizebilmek mümkün değildir. Ancak kimya ve petrokimya endüstrileri bakımından östenitik paslanmaz çelik vazgeçilmez bir niteliğe sahiptir. Bununla birlikte petrol boru hatlarında, şehir içi gaz, su ve kanalizasyon şebekelerinde ve oksidasyon yükünün yüksek olduğu daha pek çok alanda östenitik paslanmaz çeliklerden yararlanılmaktadır.

östenitikpaslanmazçelikkullanımalanları

İlginizi Çekebilir: Paslanmaz Boru Bağlantı Elemanları Nelerdir ?

Faydaları

Östenitik paslanmaz çeliklerin bu denli yoğun talep görmesinin temelinde, sağlamış olduğu faydalar yer almaktadır. Bu faydaların en başında yüksek korozyon direnci gelmektedir. En ağır şartlar altında bile östenitik paslanmaz çelikler gönül rahatlığı ile uzun yıllar boyunca kullanılabilmektedir. Özellikle 304 ve 316 paslanmaz çelik türleri, ağır sanayinin olmazsa olmazlarındandır. Oksidasyon direncine ek olarak östenitik malzemeleri avantajlı kılan bir diğer husus da kolay bulunabilir olmalarıdır. Tüm dünyada en çok üretilen paslanmaz çelik türü olması dolayısıyla, östenitik paslanmaz çeliklere ulaşım sağlamak oldukça kolaydır. Son olarak da sahip olduğu özelliklere kıyasla maliyetinin düşük olmasından söz etmek mümkündür.

östenitikpaslanmazçelikfaydaları

Diğer Paslanmaz Çelik Sınıfları

Östenitik paslanmaz çeliğin yanı sıra martenzitik ve ferritik olmak üzere iki farklı paslanmaz sınıfı daha mevcuttur. Martenzitik paslanmaz çelikler, östenitik paslanmaz çeliklere göre daha yüksek karbon barındırmaktadır. Bu yüzden de sertlikleri ve dirençleri daha yüksektir. Ancak bu durum, kırılganlıklarını da arttırmaktadır. Bununla birlikte korozyon direnci bakımından östenitik paslanmaz malzemenin gerisinde kalmaktadır. Ferritik paslanmaz çelikler ise korozyona karşı iyi derece dirence sahiptir. Ancak mekanik yönden zayıftır ve herhangi bir işlem ile sertleştirilmeleri de mümkün değildir. Bununla birlikte iyi derecede kaynak yapılabilmektedir.

Paslanmaz çelik çözümlerimiz ile yanınızdayız. İhtiyacınız olan ürünler için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın