1.4507 Süper Dubleks Paslanmaz Çelik

14507süperdublekspaslanmazçeliknedir

Paslanmaz çelikler, demirden elde edilen çeliğin farklı cevherler ile zenginleştirilmesi sonucu elde edilen dayanıklı bir malzemedir. Paslanmaz çelik imalatında krom, nikel ve karbon öne çıkan bileşenlerdendir. Krom ve nikel, paslanmaz çeliğe paslanmazlık özelliğini kazandıran esas maddedir. Karbon ise sertlik ve dayanıklılık düzeyinin arttırılması amacıyla kullanılmaktadır. Bu bileşenlerin paslanmaz çeliğin içerisindeki oranlarına bağlı olarak, paslanmaz çelikler sınıflandırılmıştır. 1.4507 paslanmaz türü de var olan paslanmaz çelik türlerinden biridir. Dubleks paslanmaz çelikler kategorisinde yer alan ve 4507 paslanmaz olarak da bilinen bu malzeme, dubleks çeliklerin en üst düzey özelliklere sahip olanıdır.

İlginizi Çekebilir: Ferritik Paslanmaz Çelik Nedir ?

1.4507 Süper Dubleks Paslanmaz Çelik Özellikleri

Dubleks paslanmaz çeliklerin en büyük özelliği, yüksek düzeyde korozyon dayanımına sahip olmalarıdır. %24 ila %26 civarında krom kullanılan 1.4507 paslanmaz çelikler, bu yönleri ile oldukça üstündür. Ayrıca %6 civarında nikelin de kullanılması ile korozyon direnci desteklenmiştir. Sahip olduğu bu özellikler, 1.4507 kalite paslanmaz çeliklerin, en ağır korozyon şartları altında bile sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi anlamına gelmektedir. Karbon miktarı ise %0,03 düzeyindedir. Normal şartlarda bu düzeyde karbona sahip olan paslanmaz çeliklerin dayanıksız ve yumuşak olması gereklidir. Ancak 1.4507 paslanmaz çeliklerde kullanılan nikel, sertliğin ve dayanıklılığın da sağlanmasına yol açmaktadır. Mekanik özellikleri bakımından ele alındığında, 1.4507 paslanmaz çeliklerin %80 oranında verimliliğe sahip olduğu görülmektedir. Dubleks çelikler arasında bu oldukça iyi bir orandır. Ancak daha iyileri de mevcuttur. 1.4507 dubleks çeliklerin mekanik özellikleri, korozyon direnci ile kıyaslandığından en iyi değere sahiptir. 1.4507 paslanmaz çeliğin işlenme özelliği çok düşüktür. Bileşenlerinde bulunan nikel dolayısıyla sert bir yapıya sahip olan bu malzeme, esneklik açısından düşük değerlidir. Ayrıca kaynak yapılması da en zor malzemelerden biridir.

1.4507 Süper Dubleks Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

1.4507 paslanmaz çelik, yüksek korozyon direncine sahip olmasına karşın son derece pahalıdır. Paslanmaz çelik türleri içerisinde en yüksek maliyetli malzemelerden biri olması, yalnızca zorunlu olduğu alanlarda kullanılmasına yol açmaktadır. Bu doğrultuda 1.4507 paslanmaz çeliğin en yaygın kullanıldığı alanların başında petrokimya endüstrisi gelmektedir. Ağır kimyasal ve asidik maddelerin taşınmasında ya da depolanmasında, bu malzemenin rolü büyüktür. Ağır şartlar altında bile uzun yıllar boyunca korozyon direnci sağlayan süper dubleks çelik, havacılık sektörünün de önemli parçalarındandır.

Korozyon Dayanımı

Korozyon ya da oksidasyon, olumsuz koşullar nedeniyle metallerin paslanması ve deforme olması anlamına gelmektedir. Korozyona neden olan etkenler oldukça fazladır. Bunlar su, hava ya da nem gibi doğal unsurlardan; kimyasallar gibi ağır maddelere varıncaya kadar geniş bir yelpazeye yayılmaktadır. Bu faktörlerin yaygın olduğu çalışma alanlarında, 1.4507 paslanmaz çeliğin önemi oldukça büyüktür. Zira paslanmaz çelik türleri içerisinde bu türün en iyi dayanıma sahip olan ürün olduğunu söylemek mümkündür.

Paslanmaz Çelik Kullanımının Önemi

Paslanmaz çelik kullanımının giderek daha yaygın hale gelmesinin temelinde, bu malzemelerin sağladığı yararlar bulunmaktadır. Çalışma alanlarında verimliliği arttırmak ve maliyetleri azaltmak açısından, paslanmaz çelik bir avantajdır. Her ne kadar normal demir ya da çelik malzemelerden daha yüksek maliyetli olsa da uzun ömürlü olması ve bir kez alındıktan sonra çok uzun süre yenileme gerektirmemesi, bu malzemeleri ayrıcalıklı kılmaktadır. Bununla birlikte paslanmaz çelikler, dayanıklılıkları ile de ön plana çıkmaktadır. Özellikle bileşimlerinde kullanılan karbon ve nikel gibi maddeler sayesinde daha sert hale gelen paslanmaz çelikler, ısı ve basınç gibi durumlar karşısında da işlevlerini sürdürebilmektedir. Son olarak da geri dönüştürülebilir bir malzeme olmasından dolayı, paslanmaz çeliğin önemli olduğuna vurgu yapmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın