Paslanmaz Hijyen Filtre Nedir ? Kullanım Alanları

paslanmazhijyenikfiltrenedir

Filtreler, kullanıldıkları alanlarda süzme ve filtreleme işlemlerini yerine getirmektedir. Ancak normal filtreler genellikle tek kullanımlık ya da kısa ömürlü olmaları nedeni ile işlevsel değildir. Bu alandaki boşluğu doldurmak için paslanmaz çelik filtreler ortaya çıkmıştır. Sağladığı yararlar nedeni ile son yılların en yaygın kullanılan malzemelerinden biri olan paslanmaz çelik kullanılarak üretilen filtreler, son derece sağlam ve kullanışlıdır.

Paslanmaz Hijyen Filtre Kullanım Alanları

Paslanmaz filtreler, geleneksel filtrelerin eksik kaldığı pek çok yönü tamamlamaları nedeni ile geniş bir kullanım alanına sahiptir. Paslanmaz çelikten imal edilen filtrelerin en sık kullanıldığı alanları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • İçme Suyu Arıtma: İçme suyu arıtma tesisleri, paslanmaz çelik filtrelerin en sık kullanıldığı alandır. Gıda ile temasının herhangi bir sakıncasının olmaması ve hijyenik yapısı nedeni ile küçük ya da büyük ölçekli tüm arıtma tesislerinde paslanmaz çelik filtre kullanımı mümkündür. Bununla birlikte su soğutma tesislerinde de paslanmaz çelik filtrelere rastlanabilmektedir.
  • Kimya Endüstrisi Arıtma: Kimya endüstrisinde kullanılan zehirli atıkların doğaya bırakıldıkları zaman zarar vermemesi için de filtrelerden yararlanmaktadır. Kimyasal maddeler büyük ölçüde aşındırıcı oldukları için bu alanda kullanılacak filtrelerin paslanmaz çelikten imal edilmiş olmasının önemi büyüktür.
  • Gıda Endüstrisi: Gıda endüstrisinde, sıvı gıdaların ayrıştırılması amacıyla da paslanmaz hijyen filtrelerden yararlanılmaktadır.
  • Havuz Filtrasyonu: Konut alanlarında ya da turistik tesislerde yer alan havuzlardaki suların arıtılması için de paslanmaz çelik filtrelere başvurulmaktadır. 

paslanmazhijyenfiltrekullanimalanlari

Paslanmaz Hijyen Filtre Sağladığı Faydalar 

Paslanmaz hijyen filtrelerin sağladığı en büyük yarar, yeniden kullanılabilir olmasıdır. Klasik kartuş filtreler, oldukça kısa ömürlüdür ve bir alanda kullanıldıktan sonra genellikle kullanım özelliklerini kaybetmektedirler. Paslanmaz çelikten imal edilen hijyen filtreler ise içerisinde bulunan filtre sistemi zarar görmediği müddetçe kullanılabilme olanağına sahiptir. Üstelik bir alanda kullanıldıktan sonra uygun solüsyonlar kullanarak temizliğini yapmak ve farklı bir alanda yeniden kullanabilmek de olanaklıdır. Buna ek olarak paslanmaz çelik filtrelerin en büyük özelliklerinden biri de korozyon direncinin yüksek olmasıdır. Petro kimya endüstrisi gibi en ağır korozyon şartlarının olduğu ortamlarda bile uzun süre kullanımı mümkündür. Bu sayede işletmelere filtre maliyetinin düşürülebilmesi gibi bir olanak sunmaktadır. Üzerinde mikrop ya da bakteri türemesine izin vermeyen bir yapıda olması da bu ürünün diğer bir özelliğidir. Bu sayede gıda sektöründe gönül rahatlığı ile kullanılmaktadır.

paslanmazhijyenfiltresağladığıfaydalar

Paslanmaz Hijyen Filtre Kalite Sınıfları

Paslanmaz çelik filtreler, imal edildikleri çeliğin kalitesine bağlı olarak farklı kalite sınıflarına ayrılmaktadır. Ancak bir paslanmaz çeliğin paslanmazlık ve dayanıklılık özelliklerinin artmasının, maliyetini de arttırdığı unutulmamalıdır. Bu yüzden de paslanmaz filtre seçimi yaparken doğru seçim yapmak ve kullanım alanının gereksinimlerini karşılamaya yetecek düzeyde bir filtre tercih etmek önemlidir. Piyasada en kolay bulunabilen ve maliyet açısından da en kolay bulunabilen paslanmaz çelik türü olmasından dolayı, 304 paslanmaz çelikten üretilen filtreler oldukça yaygındır. İyi derecede korozyon direncine sahip olmasına karşın, en iyisi değildir. Yine de gıda endüstrisi ya da su arıtma tesisleri için yeterlidir.

Daha zorlu alanlarda kullanılacak filtreler için de 316 paslanmaz çelik tercih edilmelidir. Yüksek oranda krom barındıran bu çelik türü, kimyasal alanlar da dahil olmak üzere en zorlu koşullar altında bile uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. Ancak 316 paslanmaz çelikten imal edilen filtrelerin daha yüksek maliyetli olduğu da unutulmamalıdır. Bunlara ek olarak, yaygın olmasa da 310 ve 303 paslanmaz çelikler de filtre üretiminde kullanılan malzemelerdendir.

paslanmazhijyenfiltrekalitesınıfları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın